AnasayfaHaber

DİSK-AR mayıs ayı işsizlik raporu yayımlandı: Geniş tanımlı işsiz sayısı 9,7 milyon

DİSK-AR Mayıs ayı işsizlik ve istihdam raporu yayınlandı. İşsizliğin tüm ciddiyetini koruduğu

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önüne yürüyen sağlık emekçilerine polis barikatı: “Siyasi ve ekonomik çıkarları değil insanı önceleyin”
Erdoğan, Ramazan’a endeksli pandemi yasaklarını açıkladı: İftardan sahura kadar evdesiniz
Kadın Savunması’ndan 1 Temmuz sonrası mücadele çağrısı: “Biz yazdık, biz uygulatacağız”

DİSK-AR Mayıs ayı işsizlik ve istihdam raporu yayınlandı. İşsizliğin tüm ciddiyetini koruduğu belgelenen raporda Dar tanımlı işsiz sayısı Mayıs 2021’de 4 milyon 237 bine yükselirken, geniş tanımlı işsiz sayısı 9,7 milyon, geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 33,7 olduğu ifade edildi

DİSK-AR mayıs ayı işsizlik raporu yayımlandı: Geniş tanımlı işsiz sayısı 9,7 milyon

DİSK-AR mayıs ayı işsizlik ve istihdam raporu yayımlandı. İşsizliğin tüm ciddiyetini koruduğu belgelenen raporda, dar tanımlı işsiz sayısı Mayıs 2021’de 4 milyon 237 bine yükselirken, geniş tanımlı işsiz sayısı 9,7 milyon, geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 33,7 olduğu ifade edildi.

TÜİK Mayıs 2021 dönemi gösterge işsizlik oranı olarak ifade ettiği mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranını yüzde 13,2 olarak açıklandı. TÜİK’in âtıl işgücü olarak adlandırdığı, DİSK-AR’ın ise geniş tanımlı işsizlik olarak ifade ettiği oranı ise yüzde 27,2 olarak duyuruldu.

Geniş tanımlı işsizlik Mayıs 2019’dan şimdiye 3 milyon 283 bin kişi artarak 9 milyon 671 bine yükseldi. 15-34 yaş grubu genç işsizliği yüzde 34,7 olarak açıklanırken , 15-24 yaş grubu genç işsizliği yüzde 42,4 olarak duyuruldu.

disk

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0