AnasayfaHaber

Devrimciler yasakları tanımadı, dört yandan Taksim’e yürüdü: “Her yer Taksim her yer direniş”

Devrimciler yasakları tanımadı, dört yandan Taksim’e yürüdü: “Her yer Taksim her yer direniş”

İstanbul'un çeşitli noktalarında sabahın erken saatlerinde 1 Mayıs için yürüyüşler düzenlendi. "Tam kapanma" bahanesiyle yasak

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önüne yürüyen sağlık emekçilerine polis barikatı: “Siyasi ve ekonomik çıkarları değil insanı önceleyin”
Kadınların isyanı polis barikatını yıktı geçti: “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”
Arzu Çerkezoğlu: “İstanbul Sözleşmesi ve 6284 uygulansın, ILO 190 onaylansın…”

İstanbul’un çeşitli noktalarında sabahın erken saatlerinde 1 Mayıs için yürüyüşler düzenlendi. “Tam kapanma” bahanesiyle yasaklanan kent meydanları “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları ile doldu. Beyoğlu, Osmanbey, Mecidiyeköy’ün farklı noktalarından başlayan 1 Mayıs yürüyüşlerine yönelik polis saldırılarında onlarca eylemci gözaltına alındı. Eylemciler çevik otobüslerinde 1 Mayıs marşı okudu. İstanbul’da yapılan 1 Mayıs yürüyüşlerinde polis saldırısı sonucu gözaltına alınanların sayısı 200’ü geçti

İstanbul’un çeşitli noktalarında sabahın erken saatlerinde 1 Mayıs için yürüyüşler düzenlendi. “Tam kapanma” bahanesiyle yasaklanan kent meydanları “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları ile doldu. Beyoğlu, Osmanbey, Mecidiyeköy’ün farklı noktalarından başlayan 1 Mayıs yürüyüşlerine yönelik polis saldırılarında onlarca eylemci gözaltına alındı. İşkenceyle gözaltına alınan eylemciler çevik otobüslerinde 1 Mayıs marşı okudu. İstanbul’da yapılan 1 Mayıs yürüyüşlerinde polis saldırısı sonucu gözaltına alınanların sayısı 200’ü geçti.

İlk eylem gençlikten: “Kampüsten sokağa biz kazanacağız”

İstanbul’daki ilk 1 Mayıs eylemi Hrant Dink Caddesi üzerinde gerçekleşti. Cadde boyu ellerinde “Kampüsten sokağa biz kazanacağız” yazılı pankart ile “Yaşasın üniversite dayanışması” sloganlarıyla yürüyen üniversiteliler Halaskargazi Caddesi üzerinde polis saldırısına uğradı. 20’ye yakın üniversiteli gözaltına alındı.

“YAŞASIN 1 MAYIS” SLOGANLARIYLA TAKSİM’E YÜRÜYEN ÜNİVERSİTELİLERE POLİS SALDIRDI: “KAMPÜSTEN SOKAĞA BİZ KAZANACAĞIZ”

“Bizden çaldıklarınızı almaya geldik”

Gençlik Meclisleri ve  Sosyalist Dayanışma Platformu üyeleri Taksim’e çıkmak için Mecidiyeköy’de buluşup yürüdüler. Polis ellerinde “Bizden çaldıklarınızı almaya geldik” ve “Faşizmi yeneceğiz” yazılı pankart taşıyan devrimcileri önce Mecidiyeköy Meydan’da ablukaya aldı. “Yaşasın 1 Mayıs, Bijî Yek Gulan” sloganının ardından kitleye saldıran polis 19 kişiyi ters kelepçeyle gözaltına aldı.

“Kayyumlara kıyak gençlere yasak düzenini yıkacağız”

Gençlik Komiteleri, ellerinde “Her yerde mücadele, iktidar geçinemeyenlere” yazılı pankart ile Taksim’e yürüdü. Komiteler, Galatasaray Meydanı’ndaki polis barikatına “Yaşasın 1 Mayıs mücadelemiz” sloganlarıyla yüklendi. Gençlik Komiteleri üyeleri Galatasaray’da sert polis saldırısıyla karşılaştı. Polis çok sayıda üniversiteliyi gözaltına aldı.

“Kavgadır 1 Mayıs”

Kazancı Yokuşu’ndan Taksim’e doğru yürüyüşe geçen Devrimci Anarşist Federasyon üyelerine polis saldırdı. Eylemciler gözaltına alındı.

“Her yer Taksim, her yer direniş”

“Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla Taksim’e yürümek isteyen Limter-İş, İnşaat-İş, Dev Yapı-İş, Dev Turizm-İş, Genç İşçi Derneği ve BİK üyelerine polis saldırdı. Saldırı da ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü de darp edilerek gözaltına alındı.

“Taksim’de ısrar devrimde ısrardır”

Mücadele Birliği okurları, Sıraselviler Caddesi’nden Taksim Meydanı’na ellerinde “Taksim’de ısrar devrimde ısrardır” yazılı pankartla yürüdü. Eylemciler polis saldırısı sonucu gözaltına alındı.

“Bu pisliği devrim temizler”

Kaldıraç dergisi okurları ellerinde “Bu pisliği devrim temizler” pankartıyla Taksim’e doğru yürüdü.

“Sömürü ve adaletsizlik düzeninin üzerine yürü”

Umut-Sen üyeleri ellerinde “Sömürü ve adaletsizlik düzeninin üzerine yürü” yazılı pankart ile Taksim’e doğru yürüdü.

“İşsiz, aşısız bırakan sermayeyi yıkacağız”

Emekçi Hareket Partisi (EHP) üyeleri ellerinde “İşsiz, aşısız bırakan sermayeyi yıkacağız” yazılı pankartla, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları ile Taksim’e yürüdü. Polis, eylemcileri Divan Otel’in karşısında gözaltına aldı.

“Yasaklar halk sağlığı önlemi değildir; eşitlik ve özgürlük için Taksim’e”

Devrimci Hareket üyeleri polis barikatını aşarak Şişhane tarafından İstiklal Caddesi’ne çıktı. Eylemciler cadde üzerinde “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları ile yürüdü.

“Yaşasın 1 Mayıs, Bijî Yek Gulan”

Mecidiyeköy’den Taksim’e yürümek isteyen Partizan okuru ve Yeni Demokrat Gençlik üyesi 7 eylemci polis saldırısı ile gözaltına alındı.

“Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın sosyalizm”

BDSP ve DGB’liler Mecidiyeköy’de bir araya gelerek “Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın sosyalizm” pankartı açarak yürüyüş gerçekleştirdi. Eyleme saldıran polis 2 BDSP’li ve 2 DGB’liyi gözaltına aldı.

“1 Mayıs alanı Taksim’dir”

Tarlabaşı’nda “1 Mayıs alanı Taksim’dir” pankartı açarak yürüyüş yapan İşçi Temsilcileri Konseyi ve Emeğin Gücü üyeleri polis tarafından gözaltına alındı.

“Birlik, mücadele, zafer: Yaşasın 1 Mayıs”

Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen Birleşik Mücadele Güçleri ellerinde “Birlik, mücadele, zafer; Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart taşıdı. Birleşik Gençlik Meclisleri ise “Gençliğin isyanıyla barikatı aşıyoruz” pankartı taşıdı. Eylemcilere Elmadağ’da polis saldırdı.

“İşçi düşmanı AKP iktidarına karşı yürüyoruz”

“Emekçileri ölüme terk eden, kadınların canına kasteden, şirketlere destek açıklayıp halkı aç, yoksul ve pandemiyle baş başa bırakan halk düşmanı AKP’ye karşı yürüyoruz” diyen Halkevciler Elmadağ’dan Taksim’e doğru yürüdü. Yolu kesen polis eylemciler yürümekte ısrar edince saldırıya geçerek çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

TAKSİM’E YÜRÜMEK İSTEYEN HALKEVLERİ’NE POLİS SALDIRDI: “İŞÇİ DÜŞMANI AKP İKTİDARINA KARŞI YÜRÜYORUZ”

“AKP’den hesabı emekçiler soracak”

1 Mayıs’ta Taksim çağrısı yapan Sosyalist Emekçiler Partisi üyeleri Tarlabaşı’nda polis saldırısına uğradı.

Güncelleniyor…

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0