AnasayfaHaber

Devrimci mücadelenin emektarı Nevzat Cömert, son yolculuğuna uğurlandı

Devrimci mücadelenin emektarı Nevzat Cömert, son yolculuğuna uğurlandı

Devrimci mücadeleye Ankara Kayaş'ta Devrimci Yol saflarında katılan, 12 Eylül'ün ardından 11 yıl hapis yatan, cezaevinden çıkı

Metin Lokumcu davası 28 Haziran’a ertelendi: Sanıklar mahkemeye getirilmedi, baroların ve kurumların müdahil olma talebi reddedildi
Roboski aileleri AYM’ye ikinci kez başvurdu: Dosyanın yeniden açılması için yeterince delil var
Ekoloji Birliği: “İkizdere Vadisi’nde taş ocağına karşı direnen köylülerin yanındayız”

Devrimci mücadeleye Ankara Kayaş’ta Devrimci Yol saflarında katılan, 12 Eylül’ün ardından 11 yıl hapis yatan, cezaevinden çıkınca da Halkevleri’nde mücadeleye devam eden, 16 Temmuz’da da yaşamını yitiren Nevzat Cömert, bugün ailesi, arkadaşları ve yol arkadaşları tarafından son yolculuğuna uğurlandı

Devrimci mücadeleye Ankara Kayaş’ta Devrimci Yol saflarında katılan, 12 Eylül’ün ardından 11 yıl hapis yatan, cezaevinden çıkınca da Halkevleri’nde mücadeleye devam eden Nevzat Cömert, 16 Temmuz’da yaşamını yitirdi.

ÖMRÜNÜ DEVRİMCİ MÜCADELEYE ADAYAN NEVZAT CÖMERT, YAŞAMINI YİTİRDİ

Cömert, bugün ailesi, arkadaşları ve yol arkadaşları tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Cömert’in yakınları ve yol arkadaşları, Ankara Gölbaşı Mezarlığı’nda toplanarak sloganlarla ve alkışlarla defnedileceği mezara yürüdüler.

“Devrimci mücadeleye adanmış bir ömürdü Nevzat Cömert”

Mezar başında toplanılmasının ardından Nevzat Cömert nezdinde tüm devrim şehitleri adına saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından sözü Halkevleri’nden Anıl Aktaş aldı. Aktaş, Nevzat Cömert’in devrimci mücadeleye katılış sürecinden bugüne kadarki yaşamını kısaca anlattı. Konuşmasında Cömert’in mütevazılığına, devrimci duruşuna, tartışmalarda sunduğu devrimci fikirlere değinen Aktaş, şu ifadeleri kullandı:

Bazı insanlar, çeşitli durumlarda verdiği reflekslerle kahramanlık anlatılarının konusu olur. Nevzat Cömert’in ise anlatılara ihtiyaç duymayan bir sağlam duruşu ve tutarlılığı vardı.

Devrimci mücadeleye adanmış bir ömürdü Nevzat Cömert.

Aktaş’ın ardından söz alan Deniz Bulut, Cömert’in ardından bir şiir okudu.

“Bize düşen tek görev, ondan öğrendiklerimizi anti faşist mücadelede sonuna kadar kullanmaktır”

Şiirin okunmasından sonra Halkevleri Genel Sekreteri Mustafa Eberliköse sözü alarak çok yakın zamanda Cömert’le buluşarak artan faşist saldırılara karşı neler yapabileceklerini tartıştıklarını belirterek anti faşist mücadelede Cömert’in sorumluluklar aldığını ifade etti.  Tahlilleri sonrasında hastanaye yattığını ve çok kısa zaman sonra yaşamını yitirdiğini ifade eden Eberliköse, “Bize düşen tek görev, ondan öğrendiklerimizi anti faşist mücadelede sonuna kadar kullanmaktır” dedi.

“Nevzat’ın hepinize selamı var”

Eberliköse’den sonra Cömert’in mücadele arkadaşı ve Batıkent Halkevi Başkanı İlhan Gürkök söz aldı. Gürkök, Nevzat Cömert’in son zamanında kendisinden bütün yoldaşlarıma selam söylemesini istediğini belirterek bu kadar sevdiğinin buraya geldiğini gördükten sonra bunu kendisinden istenmesinin mutluluk verdiğini ifade etti.

Çav Bella ile uğurlama

Gürkök’ün ardından Cömert’in yol arkadaşları sözler alarak Cömert ile anılarını, onla olan anılarını anlattı. Söz alan bir yoldaşı, Cömert’in kaybettiği oğlunun da Çav Bella ile uğurlandığını ve onun cenazesinde kendisine bir şey olursa yine Çav Bella ile uğurlanmak istediğini anlattı. Törene katılanlar Çav Bella’yı söyleyerek Cömert’in vasiyetini yerine getirdi.

Konuşmaların ardından tören sona erdi. Törenin ardından Günebakanlar Kadın Kooperatifi’ne geçildi ve Nevzat Cömert adına yemek dağıtıldı.

photo 2021 07 18 19 01 38 photo 2021 07 18 19 01 47 photo 2021 07 18 19 01 50 photo 2021 07 18 19 01 53 photo 2021 07 18 19 01 59
Emekciler.net /Ankara

YORUMLAR

WORDPRESS: 0