AnasayfaHaber

Derik’te sulama kuyularının trafoları sökülünce halk askerle karşı karşıya geldi

Derik’te sulama kuyularının trafoları sökülünce halk askerle karşı karşıya geldi

Derik'te askerler, DEDAŞ'ın su kuyularına ait trafoları sökmesine karşı çıkan halka biber gazı

Kılıçdaroğlu: “Kanal İstanbul ihalesine girecek ülkeye mesafe koyacağız, paralarını ödemeyeceğiz; bizden bir banka kredi verirse günü geldiğinde o da görür”
Gergerlioğlu’nun milletvekilliği iade edildi
Danıştay, Cumhurbaşkanlığı’ndan İstanbul Sözleşmesi savunması istedi

Derik’te askerler, DEDAŞ’ın su kuyularına ait trafoları sökmesine karşı çıkan halka biber gazı ve havaya ateş açarak saldırdı

Derik’te sulama kuyularının trafoları sökülünce halk askerle karşı karşıya geldi

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) ekiplerinin, Mardin’in Derik ilçesine bağlı Anıtlı (Qasra) köyünün Kizlerê ve Menteşê mezraları ile Kuyulu (Selmê) köyünde sulama kuyularının trafolarını sökmek istemesi tepkilere neden oldu. Halk, askerler eşliğinde trafo sökmek isteyen DEDAŞ ekiplerine tepki gösterdi.

Trafo sökülmek istenen mezralardan Menteşê’de halkın isyanı büyüdü. Askerler, köylülere biber gazı sıktı, havaya ateş açtı. Bir süre devam eden gerginliğin ardından DEDAŞ ekipleri trafoları söktü.

Köylüler, “ödenmeyen borçlar” gerekçesiyle trafoların söküldüğünü aktararak, “Köyde hanelerin elektriği var şu an. Ama mısır yerde, suya ihtiyacı var. Trafolar olmazsa sulama yapamayız. Borçları gerekçe yapıyorlar. Kesilen faturaları ödeme imkanımız yok. Bu nedenle DEDAŞ’la mahkemelik olmuşuz. Mahkeme süreçleri devam etmesine rağmen trafolarımız gasp ediliyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ETHA

YORUMLAR

WORDPRESS: 0