AnasayfaHaber

Derik’te askerler halka biber gazı ve havaya ateş açarak saldırdı

Derik’te askerler halka biber gazı ve havaya ateş açarak saldırdı

Derik'te askerler, DEDAŞ'ın su kuyularına ait trafoları sökmesine karşı çıkan halka biber gazı

TEHİS: “Motokuryeler ölmesin, insanca iş ve yaşam istiyoruz!”
Bingöl’de uzman çavuş, çocuğunu kovaladığı için kendisine tepki gösteren kadına saldırdı
Balkonlarından, pencerelerinden, bahçelerden seslenen kadınlar: “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”

Derik’te askerler, DEDAŞ’ın su kuyularına ait trafoları sökmesine karşı çıkan halka biber gazı ve havaya ateş açarak saldırdı

Derik’te askerler halka biber gazı ve havaya ateş açarak saldırdı

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) ekiplerinin, Mardin’in Derik ilçesine bağlı Anıtlı (Qasra) köyünün Kizlerê ve Menteşê mezraları ile Kuyulu (Selmê) köyünde sulama kuyularının trafolarını sökmek istemesi tepkilere neden oldu. Halk, askerler eşliğinde trafo sökmek isteyen DEDAŞ ekiplerine tepki gösterdi.

Trafo sökülmek istenen mezralardan Menteşê’de halkın isyanı büyüdü. Askerler, köylülere biber gazı sıktı, havaya ateş açtı. Bir süre devam eden gerginliğin ardından DEDAŞ ekipleri trafoları söktü.

Köylüler, “ödenmeyen borçlar” gerekçesiyle trafoların söküldüğünü aktararak, “Köyde hanelerin elektriği var şu an. Ama mısır yerde, suya ihtiyacı var. Trafolar olmazsa sulama yapamayız. Borçları gerekçe yapıyorlar. Kesilen faturaları ödeme imkanımız yok. Bu nedenle DEDAŞ’la mahkemelik olmuşuz. Mahkeme süreçleri devam etmesine rağmen trafolarımız gasp ediliyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ETHA

YORUMLAR

WORDPRESS: 0