AnasayfaHaber

Deniz, Yusuf, Hüseyin… Türkiye halkları bayrağınızı yere düşürmedi!

Deniz, Yusuf, Hüseyin… Türkiye halkları bayrağınızı yere düşürmedi!

Hüseyin İnan idam öncesi son sözlerini söylerken, “Ben şahsi hiçbir çıkar gözetmeden halkımın mutluluğu ve bağımsızlığı için s

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 77. gününde
Şenyaşarların ölümüne adı karışan Yıldız yeniden AKP yönetiminde
Koronavirüs risk haritası güncellendi: “Ramazanda lokantalar paket servis çalışacak, kırmızı kategorideki illerde hafta sonu yasakları geri gelecek”

Hüseyin İnan idam öncesi son sözlerini söylerken, “Ben şahsi hiçbir çıkar gözetmeden halkımın mutluluğu ve bağımsızlığı için savaştım! Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım! Bundan sonra bu bayrağı Türkiye halkına emanet ediyorum!” demişti. Türkiye halkları bu bayrağı yere düşürmedi

Bugün Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun (THKO) önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamının 49. yıldönümü.

1960’ların sonunda gençlik hareketinde öne çıkan devrimciler 1971’e gelindiğinde silahlı mücadeleye yönelerek sosyalist hareketin kaderini değiştirecek devrimci bir kopuşa imza atmıştı.

Dönemin devrimci gençlik hareketinde öne çıkan önder kadroların kurduğu THKO, THKP-C ve TİKKO 12 Mart faşizminin saldırıları ile fiziken imha edilse de verdikleri ilham ve açtıkları yol, 1970’li yıllarda devrimci hareketin çok daha etkili bir şekilde sahneye çıkmasına yol açtı.

6 Mayıs 1972’de idama yürürken şahsi hiçbir çıkar gözetmeden halkın mutluluğu ve Türkiye’nin bağımsızlığı için savaştığını söyleyen, Türk ve Kürt halklarının kardeşliğini haykıran Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, Türkiye devriminin sembolleri haline geldi.

İdamlarının engellenmesi için THKP-C ve THKO kadrolarının 30 Mart 1972’de Kızıldere’de sergiledikleri direniş aynı zamanda devrimci hareketin bir dayanışma destanı olarak da tarihe geçti.

İdama yürürken sergiledikleri dik duruş, yalnızca ilham verdikleri gelecek sol kuşakların değil, İslamcısından milliyetçisine geniş kesimler tarafından saygıyla anıldı.

Hüseyin İnan idam öncesi son sözlerini söylerken, “Ben şahsi hiçbir çıkar gözetmeden halkımın mutluluğu ve bağımsızlığı için savaştım! Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım! Bundan sonra bu bayrağı Türkiye halkına emanet ediyorum!” demişti.

Türkiye halkları bu bayrağı yere düşürmedi.

İşte Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idama giderken söyledikleri son sözleri:

Deniz Gezmiş:

Yaşasın tam bağımsız Türkiye!

Yaşasın Marksizm Leninizmin yüce ideolojisi!

Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi!

Kahrolsun emperyalizm!

Yaşasın işçiler, köylüler!

Yusuf Aslan:

Ben ülkemin bağımsızlığı ve halkımın mutluluğu için şerefimle bir defa ölüyorum! Sizler bizi asanlar şerefsizliğinizle her gün öleceksiniz! Biz halkımızın hizmetindeyiz! Sizler Amerika’nın hizmetindesiniz!

Yaşasın Devrimciler!

Kahrolsun Faşizm!

Hüseyin İnan:

Ben şahsi hiçbir çıkar gözetmeden halkımın mutluluğu ve bağımsızlığı için savaştım! Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım! Bundan sonra bu bayrağı Türkiye Halkına emanet ediyorum!

Yaşasın İşçiler, Köylüler ve Yaşasın Devrimciler.

Kahrolsun Faşizm!

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0