AnasayfaHaber

Cumartesi Anneleri: Bedeli ne olursa olsun adalet ve hakikat mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz

Cumartesi Anneleri: Bedeli ne olursa olsun adalet ve hakikat mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz

Cumartesi Anneleri'nin 700'üncü eyleminde gözaltına alınan 46 kişi, "Toplantı ve Gösteri Yürüy

Emek örgütleri tam kapanma öncesi 1 Mayıs için sokağa çıktı: İl il eylemler…
Boğaziçi Dayanışması: “Tepeden yapılan pazarlıklara karşı direnişin iradesini savunmaya çağırıyoruz”
Gelecek Partisi’nden Şenyaşar ailesine ziyaret: “Direnişinizi destekliyoruz”

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü eyleminde gözaltına alınan 46 kişi, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor

Cumartesi Anneleri: Bedeli ne olursa olsun adalet ve hakikat mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz

Cumartesi Anneleri’nin 25 Ağustos 2018’deki 700. hafta eyleminin yasaklanmasının ardından gözlatına alınan 46 kişi hakkında 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması Çağlayan Adliyesi’nde görülüyor.

Duruşma öncesi adliye önünde açıklama yapan Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği (İHD), “Galatasaray Meydanı kendi yazdığımız tarihimiz ve hafızamızdır. Bedeli ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Basın metnini gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Jiyan Tosun okudu. Cumartesi Anneleri 700. hafta eylemine yönelik polis saldırısını ve işkenceli gözaltıları hatırlatan Tosun, adliyelerde yargılanması gerekenlerin, yakınlarını kaybedenler ve failleri koruyanlar olduğunun altını çizdi.

Tosun, şu ifadeleri kullandı:

Gözaltında kaybedilen insanlarımızı aradığımız için, anayasal haklarımızı kullanarak yaşadıklarımızı kamuoyuna anlattığımız için, devletin, hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlattığımız için suçlanmayı kabul etmiyoruz. Bu yargılama vesilesiyle bir kez daha ilan ediyoruz; biz Galatasaray meydanından vazgeçmeyiz. Çünkü Galatasaray meydanı çeyrek asırdır hayatımızın bir parçasıdır. Kayıplarımızı ararken o meydanda yaşlandık, çocuklarımız o meydanda büyüdü, torunlarımız o meydana doğdu. Mezarsız sevdiklerimizin mezarlarına bırakamadığımız karanfilleri götürdüğümüz yerdir o meydan, mezar yerimizdir. Galatasaray meydanı kendi yazdığımız tarihimiz ve hafızamızdır, bedeli ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz.

Yargılamak istedikleri hakikat ve adalet mücadelemizdir

Açıklama sonrası Emekciler.net ’a konuşan kayıp Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun, bugün esas yargılanmak istenenin Cumartesi Anneleri’nin hakikat ve adalet mücadelesi olduğunu belirterek, “Bedeli ne olursa olsun hahikat ve adalet mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

1995’te gözaltına kaybedilen Fehmi Tosun’un kızıyım. 26 yıldır Cumartesi Anneleri ile birlikte babamın ve diğer kayıpların akıbetlerinin ve faillerinin açıklanması için mücadele ediyorum. 699 hafta boyunca Cumartesi Anneleri ile Galatasaray Meydanı’ında barışçıl bir eylem düzenledik. Hatta 700’üncü haftaya kadar polis bizim güvenliğimizi sağlıyordu. Ancak 700’üncü haftada İçişleri Bakanı’nın talimatıyla eylemimiz yasaklandı ve ağır bir polis şiddetiyle darp edilerek gözaltına alındık.  700’üncü haftadan sonra darp raporlşarımız ve olay anına ait görüntüler ile birlikte suç duyurusunda bulunduk. Çünkü sadece 700’üncü haftada değil daha sonraki haftalarda da darp edildik. Ancak yaptığımız suç duyuruları takipsizlik ile sonuçlandı. 2.5 yıl sonra o gün gözaltına alınan, darp edilen, şiddete maruz kalan insanlara toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalafetten dava açıldı. Bugün buradan 46 kişi ile billikte yargılanıyoruz. Ancak biliyoruz ki burada yargılamak istedikleri 46 kişi değil sadece, yargılamak istedikleri, Cumartesi Anneleri’nin hakikat ve adalet mücadelesi. Bedeli ne olursa olsun hahikat ve adalet mücadelemizi sürdüreceğiz.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0