AnasayfaHaber

Çorlu Tren Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı: “Hukukun üstünlüğü iktidarın gücünün altında kaldı”

Çorlu Tren Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı: “Hukukun üstünlüğü iktidarın gücünün altında kaldı”

Çorlu’da bundan 3 yıl önce meydana gelen tren katliamında yaşamını yitiren 25 kişinin anısına yapılan Anıt Park açıldı. 8 Temmuz 2018’de Uzunköprü-Hal

Son sekiz yılda en az 502 emekçi intihar ederek hayatına son verdi: Borç, mobbing, işsizlik…
Artı yönetimi: “Mutabakat sağlamak amacındayız”; DİSK Basın İş: “Çözümün koşulları belli”
AB ve ABD’den COVID-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet hakkının gevşetilmesi talebine destek

Çorlu’da bundan 3 yıl önce meydana gelen tren katliamında yaşamını yitiren 25 kişinin anısına yapılan Anıt Park açıldı.

8 Temmuz 2018’de Uzunköprü-Halkalı arasında sefer yapan trenin devrilmesi sonucu yaşamını yitiren 25 kişi için Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde Anıt Park yapıldı.

Avcılar ve Uzunköprü Belediyeleri’nin işbirliğiyle yapılan Anıt Park’ın yıldönümünde yapılan açılış töreninde, katliamda oğlu Oğuz Arda Sel’i yitiren Mısra Öz de bir konuşma yaptı.

“8 Temmuz Anıtı”ın açılışına Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Avcılar ve Uzunköprü Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları, faciada yaşamını yitirenlerin aileleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“Bizim acılarımız ilk günkü gibi taze”

Öz “Biliyorum ki biz 25 kişinin ailesi olarak her birimiz şu anda ilk gün ne hissettiysek aynı acıyla deyim yerindeyse can çekişiyoruz. Bugün bu konuşmayı yapmak benim için çok zor oldu. Çünkü yakın bir tarihte yaşamın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha fark ettim. Ve bu hayattan kopartılan 25 canın aslında neleri kaybettiğini, ne kadar değerli, ne kadar özel, ne kadar güzel bir gelecekten koparıldıklarını bir kez daha anladım. Ve aldığım nefese şükrederken, oğlumun, 7’si çocuk 25 canın bu hayattan kopartılmış olmasına lanet ettim. Acılar geçmiyor. Buraya bu anıt yapılsa da, her yere bu anıtlar yapılsa da bizim acılarımız her gün ilk günkü gibi taze. Bu anıtlar bizim en büyük gücümüz, onları unutturmayan birer sembol, simge. Bir daha yaşanmaması için çığlıkların betona dönüşmüş, simgeleşmiş hali bizler için” dedi.

“Biz onlara bir gün hesap soracağız”

Öz “Adalet rayların altında kalmasın dediğimiz ilk günden beri son nefesimizi verinceye dek, son karar açıklanıncaya dek bu mücadele devam edecek. Son karar açıklandığında gerçek sorumluları yargı önünde görmezsek bunun devamı gelecek ve biz onlara bir gün hesap soracağız. Ama bu dünyada ama öbür dünyada” diye konuştu.

“Adalet talebimizi yineliyoruz”

İhlas Haber Ajansı’nın haberine göre, törenin açılış konuşmasını yapan Özlem Becan “Kayıplarımızı anmak, isimlerini sonsuza dek yaşatmak için adalet arayışımızın simgesi olmasını umduğumuz anıtımızın önünde bir kez daha adalet talebimizi yineliyoruz. Geciken adalet adalet değildir. Çorlu tren faciasından ders çıkarılmış olmasını umuyor hiç kimsenin bu yüzden bir daha canının yanmasını istemiyoruz” dedi.

“Bu bir kaza değil, bir bir facia, bu bir katliam”

İlk günden itibaren davanın gönüllü avukatlığı yapan Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli ise konuşmasında şunlara değindi:

8 Temmuz 2018’de ilk günden itibaren bu bir kaza değil, bir bir facia, bu bir katliam dedik. Facia incelendikçe, deliller ortaya çıktıkça bu sözün ne kadar doğru olduğu ortaya çıktı. Bir değil onlarca eksiklik ve hata vardı. Bir dizi hatanın olduğu bu yerde 25 canımızı yitirdik. Aradan 3 yıl geçti. Türkiye’de acılar yaşayan insanların bir mücadelesi var, adalet arayışı var. Bu faciada yaşamını yitirenlerin aileleri de maalesef ki böyle bir mücadele içine girmek zorunda kaldı. Bu unutulacak bir acı değil. Kaybettiklerimize borcumuz unutturmamak ve gerçek suçluların cezasını çekmesi. Gerçek sorumlular bulunana kadar da dün avukat olarak bugün de Avcılar halkının temsilcisi bir belediye başkanı olarak, dayanışma duygularıyla yanınızda olacağım. Bu anıtın başka acılar yaşanmamasına vesile olmasını diliyorum.

Anıt açılışının ardından Sarılar Mahallesi’ne yürüyüş

Anıtın açılışının ardından aileler ellerinde ellerinde dönemin TCDD yöneticileri İsa Apaydın, Ali İhsan Uygun, Mümin Karasu ve dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın yargılanmalarını isteyen dövizlerle Tekirdağ ilinin Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Mahallesi’ne yürüdü.

Aileler taşıdıkları dövizleri tren raylarına bıraktı.

Aynı hat üzerinde sefer gerçekleştiren yolcu treninin tören alanından geçtiği sırada “Hak, hukuk, adalet” ve “Kaza değil cinayet” sloganları atıldı.

Çorlu Haber’den Rahim Taşkın ve Ünzüle Coşkun’un haberine göre, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ile ailelerden Zehra Bilgin ve Mısra Öz konuşmalar yaptı.

“Bu bir kaza değil, bu bir cinayet, bu bir vahşet”

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “3. yılı bugün 8 Temmuz 2018 yılında yine neredeyse aynı saatlerde bir kaza gerçekleşti. O gün bu gündür aileler 25 yaşamın yitiren insanımızın ailesi adalet arıyor. Türkiye’nin dört bir yanında hak, hukuk, adalet sloganını attılar ve hala adalet gerçekleşmiş değil. Tabi bugün öğlen Uzunköprü’de bir anıt açtık. Bu tren Uzunköprü’den hareket etmişti ve burada Sarılar’da kaza lafını kullanmak ikinci günden itibaren bizim için doğru değildi. Çünkü bir ailenin söylediği çok bilgece bir laftı, ‘Bu bir kaza değil, bu bir cinayet, bu bir vahşet’ , ‘Kaza bilmeden olur, kaza yanlışlıkla olur’ diyordu. Bu kaza değil bile bile önlem almayarak adeta kasten olan bir olay demişti. Dava süreci ilerledikçe bunu tekrar tekrar gördük. İhmal değil ihmaller silsilesi var ve Ankara’da genel müdürlükle ilgili hukuk bunu çıkaracaktır sorumlular var. Ailelerin bir nebzede olsun yüreğinin acısı dinmesi için, hakkın, adaletin yerini bulması lazım. Adaletin tecelli etmesi lazım. Diğer taraftan bu anıtlar bu yaşadığımız acıların bir daha yaşanmaması için, unutturmamak için son derece yararlı bizde o gün nasıl buradaysak, her yıl bu acıyı yaşayanların yanında saf tutarak, acıyı yaşatanların hukuk karşısında ceza alması için destek olduk olmaya devam edeceğiz. Çünkü acısız, dertsiz, daha güzel bir dünya mümkün ve insanlık daha iyi bir geleceği hak ediyor. Bunu başarabiliriz, bunu yapabiliriz tabi hatalardan ders çıkararak ve yanlışları unutmayarak” dedi.

“3 yılda neler değişti aslında hiçbir şey değişmedi başladığımız yerdeyiz”

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, “Kazanın meydana geldiği dönem ben ilçe başkanıydım biliyorsunuz tren Uzunköprü’den kalktı çoğu kayıp da 25 kaybımızın çoğu da Uzunköprü’den inanın kıyamet gibi bir gündü bizim için 3 yılda neler değişti aslında hiçbir şey değişmedi başladığımız yerdeyiz. Ama ilk günden beri ailelerle öyle bir kenetlendik ki, onların adalet arayışını o kadar haklı bulduk ki, içlerinde ki ateşin sönmediğini, küllenmediğini, yaralarının kapanmadığını gördük bu 3 yılın sonunda. Bizim onlar için yapabileceğimiz en önemli şey bu mücadelelerine destek olmak onların yanlarında olmak adalet arayışlarında. Bizde Uzunköprü’de elimizden geleni yapıyoruz. Bugün o adalet arayışlarının bir sembolü olsun diye o kara trenin kalktığı alana İstasyon Mahallemize, Demirtaş Mahallemize bir anıt diktik. Bugünde yine kazanın olduğu yerdeyiz, aynı duygular içerisindeyiz nasıl ki o akşam haber geldiğinde hepimiz koştuk buralara geldik, yakınlarını arayan ailelerin yanında olduk. Çok üzgünüz diyecek çok bir şey de yok aslında mutlaka bütün bir yıl onlar için zor geçiyor ama yılın en zor saatleri şu saatler. Ben tekrar sabırlar diliyorum umarım en kısa zamanda gerçek suçluların hesap vermesini yargı önünde hesap vermesini diliyorum. Çünkü bu ailelerin acıları başka türlü azalmayacak” dedi.

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “3 yıl sonra yine aynı noktadayız bugün 25 canı kaybettik, cinayet gibi bir kaza oldu. 3 yıldır aileler kaybettikleri çocukları, anneleri, kardeşlerinin adaletin tecelli etmesini bekliyorlar onlarla her yıl olduğu gibi beraberiz. Hep birlikte kaybettiğimiz canlarımı anacağız. Adalet bir an evvel tecelli etsin arzu ediyoruz. 7. duruşma oldu, dönem dönem iyimser olduğumuz şeylerle de karşılaşıyoruz ama 3 sene az bir zaman değil, hakimlerimiz, savcılarımız hep Türk milleti adına karar veriyorlar biliyorsunuz bizim milletimiz vicdanlıdır. O vicdani hissiyatlara uygun bir kararın mümkün olduğu kadar çabucak verilmesini arzu ediyoruz. Biz Çorlu Belediyesi olarak, meclis üyelerimizle, arkadaşlarımızla ailelerimizin daha öncede yanındaydık yine yanındayız. Unutturmamak içinde anıtımız var her yıl olduğu gibi bu yılda beraberiz” dedi.

“Şu raylara attığım dört kişiyi yargılamaları gerekiyordu… Ama biz 3 yılda bir arpa boyu yol alamadık”

Kızını, iki kız kardeşini ve 6 aylık yeğenini yaşanan katliamda kaybeden Zehra Bilgin, “Bugün 3. yıldönümü. En çok canımı yakan kaybettiklerimden çok adaleti bulamamamın acısı var içimde şu anda. Dördünü gömmeyi artık oldu dedim, ihmal sonucu oldu. Nasıl yani bu adaleti 3 yıldır bulamıyorum. Bu Türkiye’nin utanç kaybı, şu raylara attığım dört kişiyi yargılamaları gerekiyordu, karşıma getirmeleri gerekiyordu. Ama biz 3 yılda bir arpa boyu yol alamadık, yani adaletin olmadığını gördüğüm zaman daha çok canım yandı. Hem evladımı, hem kız kardeşlerimi, hem yeğenimi, hem de adaletimi kaybettim onun için çok üzgünüm” dedi.

“Hukukun üstünlüğü iktidarın gücünün altında kaldı”

Mısra Öz, “Ne yazık ki biz ülkemizde hukukun üstünlüğünden bahsetmek isterdik ama hukukun üstünlüğü iktidarın gücünün altında kaldı ve adalet rayların altında kaldı. Biz 3 yıldır bunları görüyoruz. 3 yıl geçti bin 96 günündeyiz ilk günkü gibi şu an da onların nasıl can verdiklerini düşünerek onları anmak için katliamın yaşandığı yere geldik. Yaşadığımız hissettiğimiz acının boyutu yok tarifi de yok. Çünkü bu herhangi bir ölüm değil bu birilerinin ihmali yüzünden insanların feci şekilde can verdiği bir katliam. O gün Sarılar köyü bu katliamla karanlık bir köye döndü ve hala da öyle benim gözümde. Çok üzgünüm söyleyebilecek hiçbir sözüm yok. Adalet gelene kadar bu davadan Çorlu’yu unutturmadan devam edeceğiz mücadelemize çünkü bir gün gerçek sorumlular yargı önüne gelecekler” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra anma sona erdi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0