AnasayfaHaber

“Cinsiyetçi ve LGBTİQAA+fobik düzenin dayatmalarına boyun eğmiyoruz”

“Cinsiyetçi ve LGBTİQAA+fobik düzenin dayatmalarına boyun eğmiyoruz”

ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması bir açıklama yayımlayarak, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararın

Alınteri: “Başta Taksim olmak üzere her yerde 1 Mayıs, her yerde direniş!”
Erdoğan, Ramazan’a endeksli pandemi yasaklarını açıkladı: İftardan sahura kadar evdesiniz
Sağlık emekçilerinden açıklama: “Hukuksuzluk En Az Radyasyon Kadar Tehlikeli ve Öldürücüdür”

ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması bir açıklama yayımlayarak, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına dair “Kabul etmiyoruz, mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi

“Cinsiyetçi ve LGBTİQAA+fobik düzenin dayatmalarına boyun eğmiyoruz”

ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması, 20 Mart Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini reddediyor. ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması bir açıklama yayımlayarak, “Kabul etmiyoruz, mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

İstanbul Sözleşmesi’nin Feshi Hakkında İstanbul Sözleşmesi, 19 Mart gece saatlerinde Cumhurbaşkanı kararıyla hukuksuzca feshedildi. Amacı ‘Kadın+’ları ve çocukları her türlü şiddete ve ayrımcılığa karşı korumak, aile içi şiddeti önlemek, ortadan kaldırmak’ olan ve aynı zamanda LGBTİQAA+ bireyleri de içinde bulunduğumuz, ikili cinsiyet sistemini benimsemiş, heteronormatif ve eril zihniyetli toplumun ayrımcılığından, şiddetinden korumak olan bu sözleşmenin feshinin hukuka ve insan haklarına aykırı olduğunun bilincindeyiz.

İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin altında yatan temel sebeplerden biri, toplumsal cinsiyet normları çerçevesinde eril zihniyetin kadın+’lara dayattığı rollerin zedelenmesini önleyerek kadın+’ları sömürmek ve ötekileştirmektir. Bir diğeri ise, LGBTİQAA+ bireyler hakkında yapılan ‘toplumun geleneklerine aykırı olduğu ve özendiricilik teşkil ettiği’ şeklindeki oldukça yanlış, nefret temelli ve dışlayıcı söylemlerdir. Sözleşmenin feshi, kadın+’ların ,çocukların ve LGBTİQAA+ bireylerin toplumda özgürce barınabilmesinin önüne geçtiği gibi, temel insan hakkı olan yaşama hakkının korunmasının da önüne geçmektedir.

Kadın+’ların, çocukların ve LGBTİQAA+ bireylerin yaşamlarını tehdit eden bu hareketi kınıyoruz, içinde bulunduğumuz cinsiyetçi ve LGBTİQAA+fobik düzenin dayatmalarına boyun eğmiyoruz. Kadın+’lar ve LGBTİQAA+ bireyler olarak yaşamımızı güvence altına alan, toplumda özgür ve eşit bir şekilde yaşayabilmemizi gaye edinen İstanbul Sözleşmesi’nin feshini kabul etmiyoruz, mücadelemizi sürdürüyoruz.

Sendika.Org

YORUMLAR

WORDPRESS: 0