AnasayfaHaber

CHP’li Murat Emir’den Bakan Koca’ya Biontech sorusu: “50 bin doz aşıya ne oldu?”

CHP’li Murat Emir’den Bakan Koca’ya Biontech sorusu: “50 bin doz aşıya ne oldu?”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Biontech aşısı ile ilgili çelişkili açıklamalara devam ettiği

BES’in enflasyon raporu: 4 aylık enflasyon yüzde 16,2
SES: “Ortak kullanımdaki üniversiteler, ASM ve TSM’lerdeki sağlıkçılar ek ödemeden muaf tutulamaz”
Bahçeli olası Millet İttifakı iktidarını kabul edilemez bir tehdit ilan etti: “Türk milleti ayağa kalkacaktır, geçit vermeyecektir”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Biontech aşısı ile ilgili çelişkili açıklamalara devam ettiğini belirten CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Aşının teslim alınma tarihleri de, miktarları da çelişkili. Bakan bir partide 750 bin doz, diğer partide 700 bin doz aşının geldiğini söyledi ancak Biontech’e yazdırdıkları belgede, iki partide de 700 bin doz aşının gönderildiği yazıyor. 50 bin doz aşıya ne oldu?” diye sordu

CHP’li Murat Emir’den Bakan Koca’ya Biontech sorusu: “50 bin doz aşıya ne oldu?”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Biontech aşısı ile ilgili çelişkili açıklamalara devam ettiğini belirten CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Aşının teslim alınma tarihleri de, miktarları da çelişkili. Bakan bir partide 750 bin doz, diğer partide 700 bin doz aşının geldiğini söyledi ancak Biontech’e yazdırdıkları belgede, iki partide de 700 bin doz aşının gönderildiği yazıyor. 50 bin doz aşıya ne oldu?” diye sordu.

“Açıklamaları çelişkili”

Türkiye’ye geçtiğimiz hafta iki parti halinde gelen Biontech aşısı ile ilgili yapılan çelişkili açıklamaları TBMM gündemine getiren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi sundu. Aşı ile ilgili halka karşı şeffaf olunması gerektiğinin altını çizen Emir, şu ifadeleri kullandı:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Biontech aşısına ilişkin yaptığı açıklamada 24 Mart günü 700 bin doz aşının geldiğini, bundan bir gün önce de 750 bin doz aşının teslim alındığını açıklamıştır. Bakan Koca, bu açıklamadan üç gün sonra ise 27 Mart günü Habertürk Gazetesi Yazarı Fatih Altaylı’ya verdiği röportajda Biontech’ten kendisine ve Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü Mücahit Özdemir’e hitaben yazılmış bir belgeyi paylaşmıştır. Söz konusu belgede sevkiyatın ilk bölümü olan 700 bin dozluk partinin 24 Mart, ikinci 700 bin dozluk partinin ise 25 Mart’ta teslim edildiği ifade edilmiştir.

“50 bin doz kimler için kullanıldı”

Biontech firmasına yazdırılan belgede belirtilen teslim tarihleri ile Bakan tarafından açıklanan teslim tarihlerinin çelişkili olduğu görülmektedir. Teslim tarihlerinin yanı sıra açıklanan miktarlarda da çelişkiler bulunmaktadır. Bakan, ilk partide 750 bin doz aşının geldiğini belirtirken Biontech ise ilk partinin 700 bin doz olarak teslim edildiğini ifade etmiştir. İki açıklama arasında 50 bin doz fark bulunmaktadır ve bu 50 bin doz aşının kimler için kullanıldığının açıklanması gerekmektedir.

“Bakanın açıklamayacağım deme hakkı yok”

Sağlık Bakanı’nın çelişkili açıklamalarının aşıya karşı kuşkuları daha da artırdığının altını çizen Emir, şöyle devam etti:

Salgından kurtulmamızın tek yolu aşıdır ve aşı ile ilgili her türlü bilginin doğru, şeffaf ve eş zamanlı bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir. Buna karşın Sağlık Bakanı, birbirinden çelişkili açıklamaları ile kuşkuları daha da artırmaktadır. Sağlık Bakanı, 83 milyonun sağlığından sorumludur ve ‘Artık gelen aşıları açıklamayacağım’ deme hakkı da bulunmamaktadır.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0