AnasayfaHaber

CHP’li Candan Yüceer’den aile hekimleri hakkında çıkarılan yönetmeliğe tepki: “Tweet atmak Bakan Koca’ya serbestken hekime neden yasak”

CHP’li Candan Yüceer’den aile hekimleri hakkında çıkarılan yönetmeliğe tepki: “Tweet atmak Bakan Koca’ya serbestken hekime neden yasak”

CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ö

“Milyonların iradesini parti binalarını kurşunlayarak kıramazsınız”
Tutuklu ESP İstanbul İl Başkanı Ezgi Bahçeci tahliye edildi
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 59. gününde

CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği”ne tepki gösterdi. Yönetmelikle, aile hekimlerine getirilen ceza puanları aracılığıyla aile hekimlerinin eleştiri haklarının ellerinden alındığına dikkat çeken Yüceer, “Hakkını aramak isteyen aile hekimi, tweet attığında ya da basına konuştuğunda 50 puan ceza alacak ve bunu 3 kez tekrarladığında sözleşmesi feshedilecek. Tweet atmak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya serbestken aile hekimlerine niye yasaklanmaktadır?” dedi

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği”ne tepki gösterdi. CHP’li Yüceer, “Yönetmeliğe göre görevleriyle ilgili olarak sosyal medya paylaşımı yapan, tweet atan aile hekimine 50 ceza puanı kesilecek, basına üç kez izinsiz konuşan aile hekiminin sözleşmesi yenilenmeyecek. Bu yönetmelik, yönetemedikleri sağlık sistemini eleştirenleri cezalandırmak için hazırlanmış bir yönetmeliktir. Bu yönetmelikle aile hekimlerinin yanlışa seyirci kalması ve aile hekimlerinin ifade özgürlüğü ile eleştiri hakkı ellerinden alınmak istenmektedir. Tweet atmak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya serbestken aile hekimlerine niye yasaklanmaktadır? Yönetmelik, aile hekimlerinin iş güvencesini yok sayıp, özlük haklarını geriletip, %10 gelir kaybına neden olmaktadır. Pandemi döneminde canı pahasına çalışan aile hekimlerine ödül yerine ceza öngörülmektedir” dedi.

Türkiye’de 7.979 Aile Sağlığı Merkezi ve 26.252 Aile Hekimliği Biriminde görev yapan 24.082 aile hekimi bulunduğunu hatırlatan Candan Yüceer, “Özellikle pandemi döneminde büyük bir özveriyle çalışan aile hekimlerin sorunlarının gidermek iddiasıyla hazırlanan bu yönetmelikle, aile hekimlerinin eriyen ücretleri katsayı değişikliği yapılmadığından iyice yok oldu. Pandemide eksik malzemeyle fedakârca çalışmak zorunda kalan Aile Sağlığı Merkezleri’ne bu yönetmelikle ek ödeme yapmayacağız denildi” diye konuştu.

“Aile hekimlerinin eleştiri hakkı ellerinden alınamaz”

Yönetmelikle, aile hekimlerine getirilen ceza puanları aracılığıyla aile hekimlerinin eleştiri haklarının ellerinden alındığına dikkat çeken Yüceer, “Hakkını aramak isteyen aile hekimi, tweet attığında ya da basına konuştuğunda 50 puan ceza alacak ve bunu 3 kez tekrarladığında sözleşmesi feshedilecek. Tweet atmak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya serbestken aile hekimlerine niye yasaklanmaktadır? Yönetmeliğin sahadan, STK’lardan gelen hiçbir uyarıyı dikkate alınmadan hazırlandığı açık. Yönetmelikle sözleşmeler pamuk ipliğine bağlanmıştır. Eskiden 200 ceza puanı ile feshedilen sözleşme, şimdi 25 ceza puanı ile feshedilebilmesi için İl Sağlık Müdürlüklerine yetki verilmiştir. Yönetmelik bu haliyle kabul edilemez. Aile hekimlerinin ifade özgürlüğü, eleştiri hakkı ellerinden alınamaz” dedi.

“Sistem iş barışı ve sağlık hizmeti açısından daha geriye taşındı”

Yüceer, aile sağlığı merkezleri ve aile hekimliğinin kolay erişilebilir olması, hizmetlerin diğer sağlık birimlerine göre daha hızlı bir şekilde verilmesi gibi nedenlerle genel sağlık hizmetleri içinde oldukça önemli bir yer tuttuğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

Çok önemli bir görev üstlenmiş olan aile hekimlerine yönelik bu tutum, iktidarın sağlık politikasını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi gereken ve hem iş barışı yönünden hem de sağlık hizmetlerinin kalitesi açısından daha da geliştirilmesi gereken aile hekimliği sistemi, bu yönetmelik ile daha da çıkmaza girmiş, iş barışı yönünden de sağlık hizmetleri kalitesi açısından da kötü durumda olan sistemi geriye taşımıştır.

İktidarın ‘Sağlıkta Reform’ adıyla çıktığı yolun aslında ‘Sağlıkta Gerileme’ olduğunu zaten biliyorduk. Bu yönetmelik bunu bir kez daha göstermiş oldu. Yapılan ‘reformlar’ neticesinde koruyucu sağlık hizmetlerinin ve tedavi hizmetlerinin sürekli gerilediği bir sağlık sistemi yaratıldı. Hekimlerin iş barışı her geçen gün zedelendi. Sağlıkta şiddet ve diğer sorunlar tırmanarak arttı. Salgın döneminde, aile hekimleri birinci basamakta koronavirüsle mücadele ederken yalnız bırakıldı. Hastalarından virüs kapan Aile Hekimlerine maaş dahi yatırılmadı. Artarak devam eden ve diğer çalışanlardan 16 kat daha fazla şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarına yönelik, sözel ve fiziksel şiddeti önleyici, etkin ve caydırıcı kanunlar hayata geçirilmedi.

“Aile hekimlerinin yanlışa seyirci kalması istenmektedir”

Yüceer, “Aile hekimleri birçok dertle uğraşıp, halka sağlık hizmeti ulaştırmaya çalışırken, pandemi süresi boyunca Sağlık Bakanı, sağlık çalışanlarına ve halka bütün söylediklerini tweet üzerinden seslenirken, tweet atan aile hekimine 50 ceza puanı uygulayacak. Bu yönetmelik, yönetemedikleri sağlık sistemini eleştirenleri cezalandırmak için hazırlanmış bir yönetmeliktir. Bu yönetmelikle aile hekimlerinin yanlışa seyirci kalması istenmektedir. Hipokrat yemini etmiş, halk sağlığı için canhıraş çalışan aile hekimlerimiz, hem halk sağlığı için çalışmaya devam edecek hem de yanlış sağlık politikalarının uygulandığını yüksek sesle dile getirmeye devam edecek. Biz bu yönetmeliğe karşı aile hekimlerimizin yanındayız” dedi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0