AnasayfaHaber

Cengiz katletmeye doymuyor: İkizdere direnirken yeni taş ocağı projesi için izin çıktı

Cengiz katletmeye doymuyor: İkizdere direnirken yeni taş ocağı projesi için izin çıktı

İşkencedere Vadisi'nde Cengiz İnşaat'ın taş ocağı projesine karşı yaşam alanlarını savunan köy

Çarklar dönsün diye Mart ayında en az 142 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi
Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden İzmir Karşıyaka’da yürüyüş: “Feminist özsavunma yaşatır”
Enerji işçilerinin sefalet zammına isyanı büyüyor: AYEDAŞ işçileri EnerjiSA’nın kapısına dayandı

İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın taş ocağı projesine karşı yaşam alanlarını savunan köylülerin mücadelesi devam ediyor. Sokağa çıkma yasağına rağmen doğasını savunmak için sabahın erken saatlerinde vadiye girmek isteyenlerin önü jandarma tarafından yeniden kesildi. Bir kişi gözaltına alınırken Cengiz’e yeni bir taş ocağı projesi için izin verildi

Cengiz katletmeye doymuyor: İkizdere direnirken yeni taş ocağı projesi için izin çıktı

Rize’nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın taş ocağı projesine karşı köylülerin direnişi sürüyor. Sabahın erken saatlerinde yaşam alanlarını korumak için bölgeye gitmek isteyen köylülerin önü yine jandarma tarafından kesildi. İkizdere Dernekler Federasyonu (İDEF) Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz gözaltına alındı. İş makineleri jandarma barikatı eşliğinde çalışmaya devam ediyor.

Şikayet dilekçesi verildi

Daha önce köylülerin direnişi sayesinde vadide iş makineleri durdurulmuş ancak pandemi gerekçesiyle tekrardan başlayan 17 günlük  sokağa çıkma yasağının sabahında jandarma koruması eşliğinde Cengiz İnşaat’a ait iş makineleri vadide yol çalışmasına tekrardan başladı.

Dün (2 Mayıs) köylüler kendi arazilerine girildiği gerekçesi ile şikayette bulundular. Alanda bulunan CHP Milletvekili Mahmut Tanal’da şikayet dilekçesi verdi.

b2f113e9 783d 4b4b a9a1 219b26e41c41

Yeni bir talan projesi daha

İDEF’in açıklamasına göre, Cengiz İnşaat’a yeni bir taş ocağı projesi için izin çıktı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü tarafından Cengiz’e verilen bu yeni izinle  Gürdere Köyü mevkiinde bulunan 23 hektarlık bir alanı kapsayan ikinci taş ocağı projesinin, diğer taş ocağı ile birleştirilmesi planlanıyor.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0