AnasayfaHaber

Büyüknohutçu cinayeti için adalet kampanyası başlatıldı: “Azmettiriciler araştırılmalı”

Büyüknohutçu cinayeti için adalet kampanyası başlatıldı: “Azmettiriciler araştırılmalı”

Antalya'nın Finike ilçesinde taş ocaklarına karşı verdikleri mücadele ile bilinen Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu davasında sav

Konya’da Kürt aileye ırkçı saldırı: Bir kişi yaşamını yitirdi
DİSK Dev Sağlık-İş’in Akdeniz Bölge Şubesi açıldı: “Örgütlülüğümüzü büyüteceğiz”
Okmeydanlılar’dan mahallelerinde 1 Mayıs’a çağrı yürüyüşü

Antalya’nın Finike ilçesinde taş ocaklarına karşı verdikleri mücadele ile bilinen Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu davasında savcılık “azmettiriciler kim” başvurusuna takipsizlik kararı verdi. Bunun üzerine çiftin kızı Emine Büyüknohutçu, soruşturmanın etkin yürütülmediğini belirterek bugün itibariyle “adalet kampanyası” başlattı

Antalya’nın Finike ilçesinde taş ocaklarına karşı verdikleri mücadele ile bilinen Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu davasında savcılık “azmettiriciler kim” başvurusuna takipsizlik kararı verdi. Bunun üzerine çiftin kızı Emine Büyüknohutçu, soruşturmanın etkin yürütülmediğini belirterek bugün itibariyle “adalet kampanyası” başlattı.

Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu taş ocaklarına karşı mücadele vermiş ve dört yıl önce silahlı saldırı sonucunda öldürülmüştü. Finike’nin Kızılcık yaylasında yaşanan olayda, aynı bölgede yaşayan Ali Yamuç isimli kişi, cinayeti kendisinin işlediğini savcılık ve mahkeme ifadelerinde itiraf etmişti. Geçtiğimiz ay dosyada yeni bir gelişme yaşandı, Ali Yamuç’un eşi Fatma Yamuç’un üzerine atılı “suç aletlerini gizleme” suçlaması hakkında savcılık takipsizlik verildi.

Gazete Duvar’dan Osman Çaklı hazırladığı özel haberinde aile avukatı Tuncay Koç ile devam eden hukuki süreci ve “adalet kampanyası” başlatan Büyüknohutçu çiftinin kızı Emine Büyüknohutçu ile adalet talebini konuştu.

Katil mermer ocağının sahibini suçladı

Cinayetin katil zanlısı olarak gözaltına alınan Ali Yamuç, suçunu ifadelerinde itiraf etmiş ve Elmalı cezaevine gönderilmişti. Yamuç’un cinayeti neden işlediğiyle ilgili soru işaretleri oluşurken, Yamuç sevk edildiği Alanya L Tipi Cezaevi’nde intihar etmişti. Ancak Yamuç’un ifadelerinde dikkat çeken bir itiraf yer alıyordu:

Kapatılan bir mermer ocağında çalışan “Çirkin” lakaplı kişinin cinayetler için kendisine 50 bin lira teklif ettiğini, bunun 3 bin liralık kısmını peşin aldığını söylüyordu. Yamuç intihar etmeden önce eşi Fatma Yamuç’a bir mektup verdi. O mektupta ise Yamuç, mermer ocağı sahibini suçluyordu. Fatma Yamuç’un üzerinden çıkan mektupta şu ifadeler yer alıyordu: “Anlaşıp konuştuğumuz gibi eğer 10 gün içinde 100 bin lirayı eşime vermezseniz Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu cinayetinden, en az benim kadar sorumlu olursunuz. Bana vaat ettiğiniz ödemeyi yapın.

“Azmettiriciler araştırılmalı”

Ali Yamuç’un intihar etmesinden sonra soruşturmanın Fatma Yamuç üzerinden yürütüldüğünü söyleyen Koç, “Fatma Yamuç’un cinayete ortak olup olmadığıyla ilgili süreç henüz kesinleşmedi. Dosya Yargıtay aşamasında. Öte yandan olayda azmettirici olup olmadığıyla ilgili dosya ise Elmalı Sulh Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor” diye konuştu.

Olaydaki azmettirici sayının Yamuç’un itiraflarından yola çıkarak araştırılması gerektiğini düşünen Koç, “Ali Yamuç’un cinayeti neden işlediğine dair somut bir amaç yok. Üstelik olay esnasında kendisinin uyuşturucu etkisinde olduğunu söylüyor. Fakat uyuşturucu etkisinde olan birinin, cinayet silahı üzerinden parmak izi silmesi, arkasında iz bırakmamaya çalışması çok mantıklı değil. Mutlaka bir yardım eden de var diye düşünüyoruz” Koç sözlerini, “En son yaptığımız “azmettiriciler kim” başvurusuna, Finike Savcılığı geçtiğimiz ay takipsizlik verdi ona da itiraz ettik” diyerek sonlandırdı.

“Yargı süreci sağlıklı değildi”

Soruşturmanın etkin yürütülmediğini ve üstünün kapatıldığını savunan çiftin kızı Emine Büyüknohutçu ise şunları söyledi:

Dava dosyalarının arasında bir görgü tanığı ifadesine göre Ali Yamuç’un beraberindeki kişiyle “Çirkin” lakaplı kişiyle buluştuğu görülmüş. Ancak ‘Çirkin’ lakaplı birkaç kişinin olduğundan bahsediliyor. Sağlıklı yürütülen bir yargı süreci yaşamadık maalesef. Davada çok fazla açık olmasına rağmen, belgelendirilme yapılmadı ve bilerek üstüne gidilmedi. Hatta bizim bir talebimiz oldu. ‘Bir şahsın ifadesi alındı mı’ diye savcıya sorduk. Savcı bize ‘evet ben onun ifadesini telefonda aldım’ gibi cevaplar verdi. Ben hukukçu değilim ancak soruşturmanın böyle yürütülmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0