AnasayfaHaber

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 70. gününde

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 70. gününde

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, kayyum rektör Melih Bulu'ya karşı nöbetin 70. gününde bir kez daha "Kayyumluk" binasına

İstanbul Tabip Odası 1 Nisan’da İstanbul Tıp Fakültesi önünde saygı duruşunda bulunacak
Tarkan’dan doğası için direnen İkizdere halkına destek: “Bir durun artık! Yeter!”
Montrö Bildirisi imzacısı emekli amiraller adli kontrol ile serbest bırakıldı

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı nöbetin 70. gününde bir kez daha “Kayyumluk” binasına sırtlarını döndü

Fotoğraf: @yunusunbabasi

Boğaziçi Üniversitesi’nin tüm bileşenlerinin kayyum rektör Melih Bulu’ya yönelik protesto eylemleri sürüyor. Boğaziçili akademisyenler, bugün de (9 Nisan) Rektörlük binasına sırtlarını dönerek Bulu’yu protesto etti.

Akademisyenler nöbetlerinin 70. gününde de “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

“CİTÖK Ofisi için tam zamanlı bir koordinatörün varlığı elzemdir”

Akademisyenler yaptıkları açıklamada CİTÖK Ofisi’nin kapatılmasına da değinerek şunları söyledi

Atanmış rektör ve yardımcıları üniversitemizin seçilmiş kurul ve komisyonlarını tahrip eden uygulamalara bu hafta da devam etti. 2016 yılından beri üniversitemizde Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu’nun girişimi ile kurulan bir Koordinasyon Ofisi bulunmaktadır. Bu ofisin tek çalışanı olan koordinatörümüzün, kısa çalışma ödeneği bahane edilerek ücretsiz izne çıkarıldığını öğrendik. Bundan sonra başvuruların CİTÖK Komisyonu Başkanı olarak görevlendirilen yine bir rektör yardımcısına, Fazıl Önder Sönmez’e, yöneltileceği ilan edildi. Bu karar Koordinatörlüğü fiilen işlevsiz hale getirmiştir. Oysa ki, görüşme ve başvuruları hem uzmanlık çerçevesinde hem de çıkar çatışması olmaksızın gizlilik ilkesine bağlı olarak değerlendirecek tam zamanlı bir koordinatörün varlığı elzemdir.

Açıklamanın devamında akademisyenler hafta boyu yaşananları anlattı.

Müdahil Mezunlar taleplerini sıralayarak açıklamada bulundu

Akademisyenlerin nöbetinin 68. gününde Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Girişimi (BÜİM) 35 metrelik 5000 imzacının olduğu açıklamayı Üstün Ergüder Meydanı’na sererek kamuoyu ile paylaşmıştı. Bugün de Rektörlük atamasının iptali için Danıştay’a başvuran 70 Boğaziçi Üniversitesi akademisyeninin davasına yasal, meşru haklarını kullanarak müdahil olan mezunların oluşturduğu Boğaziçi Üniversitesi Müdahil Mezunlar’ı davayı hatırlatarak taleplerini sosyal medyada dile getirdi.

Akademisyenlerin nöbetinin ardından açıklamalarını yapan Boğaziçi Üniversitesi Müdahil Mezunlar’ı şunları söyledi:

Melih Bulu’nun anti-demokratik bir kararnameye dayanarak, tepeden inme bir şekilde, 2 Ocak 2021’de Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanması anayasaya aykırı ve hukuk dışı bir uygulamadır. Bu uygulama, üniversitenin demokratik yönetişim teamüllerine, kurumsal özerkliğine, akademik özgürlüğüne ve evrensel, eleştirel bilgi üretimine zarar vermektedir. Boğaziçi Üniversitesi mezunları olarak, toplumsal sorumluluklarımız dahilinde, kamu yararını da gözeterek özgür ve demokratik bir toplum ve üniversite için hukuki süreçlere müdahil olmayı görevimiz kabul ediyoruz.

Açıklamanın tamamı da şöyle:

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0