AnasayfaHaber

Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu fiilen kapatılıyor mu?

Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu fiilen kapatılıyor mu?

Boğaziçi Üniversitesi’nde Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu (CİTÖK), toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışan akademisyen ve

TÜİK verileriyle enflasyon yüzde 16’yı aştı: “Yüksek faiz, yüksek döviz öncelikle üretici fiyatlarını fırlattı”
COVID-19’da ölüm sayıları tırmanışta: 341 yurttaş yaşamını yitirdi, 55 bin 149 yeni vaka
33 yaşındaki kafe çalışanı Ramazan Ünal, geçinemediği için intihar etti: “Patronların huzur maaşları ile susturduğu yöneticiler arkadaşlarımızın canına mal oluyor”

Boğaziçi Üniversitesi’nde Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu (CİTÖK), toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışan akademisyen ve öğrencilerin emeğiyle 2012’de kurulmuştu. Komisyonun ofis koordinatörü Cemre Baytok ücretsiz izne çıkarıldı. Baytok’un görevden uzaklaştırılmasıyla CİTÖK fiilen işlemez hale getirildi. Feministler kararı kabul etmiyor

Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü’nün (BÜKAK) girişimleriyle kurulan ve 2012’den itibaren komisyon, 2016’dan itibaren ofis olarak işleyen Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu’nun (CİTÖK) ofis koordinatörü, ofisin ücretli tek çalışanı, ofise ulaştırılan başvuruları değerlendiren tek kişi olan Cemre Baytok Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Boğaziçi Eğitim Turizm (BÜTEK) imzasıyla kendisine ulaştırılan bir bildirimle ücretsiz izne çıkarıldı.

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü (BÜLGBTİ+) bir açıklama yayımlayarak kararı duyurdu. Duyuruda, karara gerekçe olarak “Koronavirüs önlemleri kapsamında Resmi Gazete’de yayınlanan Geçici Madde düzenlemesi”nin gösterildiği belirtildi.

Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu (CİTÖK) konuya ilişkin bir açıklama yayımlayarak, 1 Nisan 2021’de ofis koordinatörüne bir yazı gönderilerek ücretsiz izne çıkarıldığı bildirildiği belirtildi.

2016’dan beri komisyonun koordinatörlüğünü yürütmekte olan Cemre Baytok Çatlak Zemin‘e konuştu. Baytok, CİTÖK’ün toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışan akademisyen ve öğrencilerin emeğiyle 2012’de kurulduğunu anlattı. 5 senedir CİTÖK koordinatörü olarak çalıştığını da söyleyen Baytok, Cinsel Taciz ve Saldırıya Karşı Üniversitelerarası İletişim Ağı’ndan (CTS İletişim Ağı) bahsetti.

“Ücretsiz izne çıkarma yoluyla CİTÖK ofisini fiilen kapatma aşamasına nasıl bir süreçle gelindi?” sorusuna Baytok şu cevabı verdi:

Hukuken henüz fesih yasağı kalkmadığı için, yönetim iki seçenekten birine karar verecekti: Ya çalışanın maaşını vererek işine devam etmesini sağlayacaktı ya da ücretsiz izine çıkaracaktı. İkincisini seçti. Ofiste benden başka istihdam edilen çalışan yok. Bu durumun geçici olabileceğine dair hiçbir bilgi olmadığı, yani hiçbir güvence verilmediği için bu durum ofisin fiilen kapatılması anlamına geliyor. Bir önceki rektör döneminde, daha kurumsal, sistematik, sürdürülebilir bir ofis yapısına ihtiyaç olduğu ve CİTÖK koordinatörünün güvencesiz bir pozisyonda olduğu yönetime iletilmiş olmasına rağmen bir önlem alınmamıştı. Dolayısıyla da “ilk darbe”de ofis yıkılmış oldu.

“CİTÖK bir üniversite komisyonu da aynı zamanda. Peki ofis koordinatörü olmaması bu komisyon açısından nasıl bir eksiklik? Yani koordinatör olmadan komisyon ne şekilde faaliyet görecek? Bu kararla ofisin fiili olarak kapatılmasının öğrenciler ve Boğaziçi Üniversitesi açısından ne gibi etkileri olacak?” sorusuna da Baytok şöyle dedi:

Gelinen aşamada, komisyonun süreceğini, ofisin fiili olarak kapandığını düşünecek olursak, komisyon, bu konuda çalışmaların devam etmesini isteyen öğrencilerin desteği ile birlikte çalışacaktır diye düşünüyorum. Öncelikle öğrenciler için ofisin varlığının çok işlevsel olduğu açık. Tabi ki yılların emeği, deneyimi, artık oldukça yaygın şekilde benimsenen kurumlarda ve akademide toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ilkesi, ofisin kapanmasıyla birden ortadan kaybolmayacak. Fakat, koordinatör sadece başvuruları yönlendiren değil, aynı zamanda bilgilendirme ve eğitim çalışmaları da yapan bir pozisyonda. Ofisin olmaması bu açıdan da eksiklik oluşturacak. Örneğin, son üç yıldır, hazırlık öğrencileri oryantasyonda CİTÖK’ten üniversite yaşamı hakkında iki tanıtım dinliyor, ilerleyen aylarda da zorunlu ders alıyorlardı. Biz, birlikte çalıştığımız üniversite dışı kurumlarla, bilhassa genç neslin bilgiye erişimi önündeki eksiklikleri gidermeye, cinsel sağlık başta olmak üzere ihtiyaçları olan bilgilendirmeleri yapmaya ve sadece danışmak için de başvurabilecekleri bir mekanizma oturtmaya çalıştık. Bundan sonra da bu deneyimle, komisyonun ve Boğaziçi Üniversitesi’nin ofisi tekrar açacağına inanıyorum.

Söyleşinin tamamına Çatlak Zemin‘den ulaşabilirsiniz.

Feministler kararı kabul etmiyor.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0