AnasayfaHaber

Boğaziçi direnişçileri Şilan ve Anıl tahliye edildi

Üniversiteliler Şilan Delipalta ve Anıl Akyüz için Kartal Adliyesi önünde toplanmaya başladı. Duruşma saat 9.30'da başladı. Ün

Sezen Ünlü: 5 aylık hamile, 17 yaşında, “dini nikahlı” oldukları iddia edilen Anıl Yolum tarafından öldürüldü
Lice’deki operasyona minibüslerle korucu gönderildi
COVID-19’da ölüm sayıları tırmanışta: 341 yurttaş yaşamını yitirdi, 55 bin 149 yeni vaka

Üniversiteliler Şilan Delipalta ve Anıl Akyüz için Kartal Adliyesi önünde toplanmaya başladı. Duruşma saat 9.30’da başladı. Üniversiteliler saat 12.30’da milletvekilleri ve ailelerle basın açıklaması yaptı. Mahkeme sonucu Şilan Delipalta ve Anıl Akyüz tahliye edildi

Üniversiteliler Şilan Delipalta ve Anıl Akyüz için Kartal Adliyesi önünde buluştu. Sabah 9.30’da başlayan duruşmaya polis koronavirüs önlemlerini bahane ederek, milletvekilleri de dahil olmak üzere ziyaretçi almak istemedi. Açık yargılamanın ihlal edildiğini belirten avulatlar ve milletvekilleri duurma tepki gösterdi. Polis barikatını aşan milletvekilleri duruşmayı içeriden takip etti. Duruşma devam edereken adliye önünde toplanan üniversiteliler basın açıklaması yaparak arkadaşları Şilan Delipalta ve Anıl Akyüz’ün serbest bırakılmasını talep etti.

Üniversiteyi savunmak suç değildir

17.00: İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada üniversiteliler ve avukatlarının dinlenilmesinin ardından ara verildi. Aranın ardından tanık beyanlarının alınması ile duruşmaya devam edilecek.

16.45: Şilan Delipalta’nın savunmasının ardından avukatı Fulya Dağlı söz aldı. Polisin üniversite öğrencilerine karşı düşmanca hareket ettiğini belirten Dağlı, “Bu artık orantısız güç olmaktan çıkmış aleni bir şiddet halini almıştır” dedi.

16.10: Tutuklu üniversiteli Şilan Delipalta’nın savunmasına geçildi. “İki ay boyunca tutuklu kalmamızın nedeni bize biçilen gömleği giymeyi reddetmemizdir” diyen Delipalta savunmasına şu şekilde devam etti:

Özerk, demokratik üniversite talebi bilimin iktidarının üniversite içinde demokratik yöntemlerle garanti altına alınması demektir. Ben bunu savunduğum ve bunu savunan arkadaşlarımın yanında olmak için oradaydım.

Bizi hep marjinal olarak göstermeye çalıştılar. Marjinal olanlar bizler değiliz. Bizler bu ülkenin her kesiminden destek almış meşru üniversitelileriz. Özerk, demokratik üniversite talebi marjinalleştirilemez.

Annem beni kendi ayaklarının üzerinde dur diyerek büyüttü. Ben annemin öğüdünü dinledim ve kayyumu reddettim. Kendi ayaklarımızın üzerinde durmak istediğimiz için marjinal ilan ediliyoruz.

13.30: Duruşmaya aranın ardından devam ediliyor. Avukatlar, duruşma salonunda bulunan polislerin dışarı çıkarılmasını talep etti.

12.30: Üniversiteliler, ev hapsi cezası alanlar ve milletvekilleri adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Üniversiteliler tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Tutuklu Şilan Delipalta’nın kardeşi Yaren Delipalta söz aldı.  Delipalta, tutuklu bulunan Anıl Akyüz ve ablası için özgürlük talebinde bulundu.

Delipalta’nın ardından söz alan Boğaziçi direnişçisi Necmettin Erdem, “Biz kazanacağız. Anıl’ı ve Şilan’ı alacağız” dedi. Tutuklu yargılanan Erdem, 2 Mart tarihinde tahliye edilmişti. Sonrasında duruşma salonuna alınmayan milletvekillerinden, Hüda Kaya, Sezgin Tanrıkulu, Erkan Baş, Sera Kadıgil açıklamalarda bulundu. Boğaziçi direnişi sırasında tutuklanan ve 29 Mart tarihinde serbest bırakılan Ömer Şengel de açıklamalarda bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden Damla Arık, “Arkadaşlarımızı aldığımız gibi Anıl’ı ve Şilan’ı da alacağız” dedi. Sonrasında ev hapsi cezası almış Öğrenci Kolektifleri’nden ev hapsi adli kontrolü olan bir üniversiteli, ev hapsi uygulamalarının bir ceza yöntemi olarak kullanıldığını belirterek, “Ev hapsinizi tanımıyoruz” dedi.

Basın metnini Öğrenci Kolektifleri’nden ev hapsi almış Cihan Çiçek okudu:

Bizler asla yalnız değiliz ama atanan kayyumlar ve onları atayanlar yalnızlar. Biz ne kadar yüreğimiz yerinde gücümüz yetiyor diyorsak, onlar bir o kadar korkak bir o kadar güçsüzler. Bizleri yargılayanlar yarın kuracağımız eşitliğin ve adaletin ülkesinde yargılanacaklar ve söz veriyoruz ki bizlere bunları reva görenlerin koğuşları bizlerinkinden çok daha kalabalık olacak.

Basın açıklamamızı içerdeki arkadaşlarımıza selam ederek bitiriyoruz; Sizleri almaya geldik dostlar, buradayız almadan da dönmeyeceğiz!

Basın açıklamasının okunmasının ardından öğrenciler arkadaşlarını alana kadar Adliye önünde bekleyeceklerini söyledi.

12.15: Sanık Çağdaş Balcı: “Bir doktor olarak vahşice saldırıya uğrayan öğrencilere müdahale ettiğim için gözaltına alındım. Lebaleb dolu kongreler yapılırken, pandemi gerekçesiyle gösteri hakkının engellenmesi bana komik geliyor”

12.00: Sanık Aslı Altınok: “Kadına karşı şiddet faillerine uygulanması gereken ancak uygulanmayan elektronik kelepçeleme, demokratik protesto hakkımı kullandığım için tarafıma uygulanmaktadır. Bunu hiçbir şekilde kabul etmiyorum”

11.45: Anıl Akyüz’ün avukatları, müvekkilerinin anayasal haklarımı kullanması engellendiğini, polisin eylemcilere saldırarak suç işlediğini belirti.

“Anıl’ın anayasal haklarımı kullanması engellenmiştir. O gün eylemcilere saldırılmış, tacize uğramışlardır. Asıl kolluk suç işlemiştir”

11.30: Tutuklu üniversiteli Anıl Akyüz’ün savunmasına başlandı. Gösteri hakkının engellendiği ve polisler tarafından saldırıya maruz kaldığını aktaran Akyüz, “keyfi ve siyasi bir kararla tutuklandık” dedi.

Anıl Akyüz’ün sorgusunun ardından söz alan Av Onur Güneş”Müvekkilim, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullanmıştır. Hakkın kullanımı için izin alınmasına gerek yoktur” savunmasında bulundu.

11.06: Duruşma salonuna izleyici girmesine izin vermeyen polis milletvekillerinin içeri girmesine engel olmaya çalıştı. Milletvekilleri barikatı aşarak içeri girdi. Sanıkların kimlik tespitlerinin ardından duruşma başladı.

Koronavirüs önlemlerini bahane ederek salona izleyici almayan polislerin duruşma salonunda olmasına avukatlar itiraz etti. Polisler salon dışına çıkarıldı.

09.30: Tutuklu Boğaziçi Direnişçileri Şilan Delipalta ve Anıl Akyüz ile tutuksuz 21 kişinin yargılandığı dava Kartal Anadolu Adliyesi’nde başladı

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0