AnasayfaHaber

Binlerce ayrıcalıklıyı aşılayan Hacettepe kendi işçisine aşı yapmadı: 37 yaşındaki yurt çalışanı yaşamını yitirdi

Binlerce ayrıcalıklıyı aşılayan Hacettepe kendi işçisine aşı yapmadı: 37 yaşındaki yurt çalışanı yaşamını yitirdi

Binlerce "ayrıcalıklı" kişiye COVID-19 aşısı yaptığı açığa çıkan Hacettepe Üniversitesi yöneti

Soma Katliamı Davası avukatlarından duruşmaya çağrı
Tarım Kredi Kooperatifleri çifçiye yeniden hazce hazırlanıyor: “Borçları yapılandırılmayan çiftçiye haciz ve icra işlemi uygulamak vicdansızlıktır”
Belediye projeleri ile Avrupa’ya gidenler dönmüyor: AKP insan kaçakçılığına mı başladı?

Binlerce “ayrıcalıklı” kişiye COVID-19 aşısı yaptığı açığa çıkan Hacettepe Üniversitesi yönetimi, COVID pozitif ya da temaslı sağlık emekçilerinin kaldığı Merkez Öğrenci Yurtları’ndaki temizlik işçilerine aşı yaptırmayı akıl edemedi. Bu işçilerden 37 yaşındaki Özden Çiftçi, 26 Mart günü COVID-19’dan yaşamını yitirdi. 2’si ağır 8 işçinin tedavisi hastanede sürüyor

Binlerce ayrıcalıklıyı aşılayan Hacettepe kendi işçisine aşı yapmadı: 37 yaşındaki yurt çalışanı yaşamını yitirdi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde öncelikli gruplarda yer almadığı ve sırası gelmediği halde binlerce ayrıcalıklı kişiye COVID-19 aşısı yapıldığı açığa çıkmıştı. 4800’e yakın sağlık emekçisinin bulunduğu hastanelerde, bir bu kadar da hastane ile ilişkisi olmayan kişilere aşı yapılmıştı.

Ne var ki bu skandalın altında imzası bulunan Hacettepe Üniversitesi yönetimi, COVID pozitif ya da temaslı sağlık emekçilerinin kaldığı Merkez Öğrenci Yurtları’ndaki temizlik işçilerine aşı yaptırmayı akıl edemedi.

Sessiz sedasız defnedildi

Bu da temizlik işçileri arasında pozitif vakaların artmasını beraberinde getirdi. COVID-19’a yakalanan işçilerden Hacettepe Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sıhhiye Kız Öğrenci Yurt Müdürlüğü çalışanı Özlem Erdinç, 26 Mart günü yaşamını yitirdi. Kamuoyuna duyurulmadan 27 Mart günü Ortaköy Mezarlığı’nda defnedilen Erdinç, 37 yaşındaydı.

Ekran Resmi 2021 04 01 16.00.17

Emekciler.net ’un hastane kaynaklarından edindiği bilgilere göre Erdinç gibi aşılaması yapılmamış ve riskli ortamda çalıştırılmış en az 8 temizlik işçisi daha hastanede COVID-19 tedavisi görüyor ve 2’sinin durumu ağır.

YÖK ne yapıyor?

Emekciler.net ’a konuşan sağlık emekçileri pandeminin başından bu yana üniversite ve hastane yönetimlerinin liyakat değil iktidara sadakat kriteriyle belirlenmiş olmasının sıkıntılarının yaşandığını vurguluyor.

Hacettepe’deki mevcut tablonun birinci derecede sorumlusu olan Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran’ın da bir dönem Denetleme Kurulu Başkanlığı yaptığı YÖK’te de durumlar iç açıcı değil.

Bazı yurtlar pandemi koşullarında sağlık emekçileri tarafından kullanılıyor, üniversitelerde hibrit eğitime geçiliyor ancak Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda çalışan işçilerin hiçbiri aşılanmış değil.

Hacettepe Üniversitesi’nde yaşananlar Türkiye’de pandeminin kontrolden çıkışının nedenlerine dair fikir veriyor.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0