AnasayfaHaber

Beraati talep edilen gazeteci Derya Okatan: “Haberlerimiz erkek baskısı nedeniyle de davalara konu oluyor”

Beraati talep edilen gazeteci Derya Okatan: “Haberlerimiz erkek baskısı nedeniyle de davalara konu oluyor”

Gazeteci Derya Okatan hakkında ETHA Yazı İşleri Müdürü olduğu dönemde gazetede yayımlanan bir "cinsel taciz" haberi nedeniyle

BEDAŞ’ta iki bine yakın enerji işçisi sefalet ücretine karşı iş bıraktı
Rize’de sel baskını: 5 kişi yaşamını yitirdi 3 kişi kayıp
Kaldıraç: “Pandemi önlemleri ya herkese vardır ya da yoktur… 1 Mayıs’ta Taksim’de görüşmek üzere”

Gazeteci Derya Okatan hakkında ETHA Yazı İşleri Müdürü olduğu dönemde gazetede yayımlanan bir “cinsel taciz” haberi nedeniyle açılan davada savcı beraat talep etti. Okatan, “Biz sıklıkla siyasi konularla ilgili mahkemelere, hakim karşılarına çıkıyoruz. Ama bir taraftan da erkek baskısı nedeniyle de bu tür davalara konu oluyor haberlerimiz” dedi

Gazeteci Derya Okatan hakkında, Etkin Haber Ajansı sorumlu yazı işleri müdürü olduğu dönemde, Mersin Kadın Platformu üyesi sekiz kadının gözaltındayken kendilerini savunmak üzere gönderilen avukat Onur Kale tarafından cinsel tacize uğradığına dair yaptıkları haber nedeniyle dava açılmıştı. Bugün görülen duruşmada savcı söz konusu haberin “basın özgürlüğü” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek Okatan’ın beraatini talep etti.

“Basın özgürlüğü sadece siyasi iktidarla ilgili değil”

Konuyla ilgili Emekciler.net ’a konuşan Okatan, “Biz sıklıkla siyasi konularla ilgili mahkemelere, hakim karşısına çıkıyoruz. Ama bir taraftan da erkek baskısı nedeniyle de bu tür davalara konu oluyor haberlerimiz. Bu haber zaten tümüyle basın özgürlüğü kapsamındaydı, böyle bir dava açılması çok yanlıştı, savcılığın doğrudan kavuşturmaya yer olmadığına karar vermesi gerekirdi” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

Savcılığın bugünkü beraat talebini elbette ki çok olumlu karşılıyorum ve mahkemenin de hakimin de bu yönde bir karar vermesini bekliyorum. Basın özgürlüğünü savunuyoruz. Yıllardır bunun için mücadele ediyoruz. Basın özgürlüğü sadece, siyasetle ilgili değil, siyasi konularla ya da iktidarla, iktidarın politikalarıyla ilgili olmadığını bu davayla görmüş olduk.

Aslında bu davaya dönüştü ama ben şuna tanığım, pek çok bu şekilde taciz haberlerinde erkeklerin baskısıyla çok sık karşılaştık; bu haberi çekin, ismimizi kaldırın, ben hala bu tür baskılarla karşı karşıya kalıyorum. Kadına yönelik şiddet davalarında yargılanan erkekler isimlerinin haberden kaldırılmasını istiyorlar. Şimdiye kadar bana açılmış tek dava bu ama onun dışında da bu tür şiddet, taciz, kadına yönelik suçlarla ilgili haberlerde erkeklerin ciddi baskılarına maruz kaldım, tanıkta oldum bunlara. Bunların artık son bulması gerekiyor. Tümüyle zaten basın özgürlüğü kapsamında bir haberdi, savcının kararını da olumlu karşılıyorum.

Ne olmuştu?

Okatan’ın ETHA’da Yazı İşleri Müdürü olduğu dönemde gazeteye gelen yazılı bir basın bildirisinin haberleştirilmesi üzerine, kendilerine önce tazminat daha sonra da hakaret davası açıldı.

Mersin Kadın Platformu tarafından gazeteye iletilen bildiride, gözaltına alınan sekiz kadının savunmasını yapmak üzere kendilerinin yanına giden avukat Onur Kale’nin kadınları taciz ettiği ifade ediliyordu.

Bunun üzerine sadece yazılı açıklamayı haberleştiren ETHA’ya Onur Kale tarafından tazminat davası açıldı. Tazminatı kazanan Kale’ye gerekli ödeme yapıldı. Daha sonra Kale, Derya Okatan hakkında “hakaret” iddiası ile tekrar dava açtı.

Bugün, (6 Temmuz) İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde bulunan 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada savcı konunun “basın özgürlüğü” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek Okatan’ın beraatini talep etti.

Bir sonraki duruşma tarihi 16 Aralık’a verildi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0