AnasayfaHaber

BEDAŞ’ta iki bine yakın enerji işçisi sefalet ücretine karşı iş bıraktı

Yüksek Hakem Kurulu’na götürülen toplu sözleşme süreci ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı a

Tahir Elçi dava duruşması başladı
Pınar Gültekin cinayetinde Cemal Metin Avcı ve kardeşi Mertcan Avcı hakim karşısına çıktı
AYM Cizre bodrumlarına ilişkin yapılan başvuruyu reddetti

Yüksek Hakem Kurulu’na götürülen toplu sözleşme süreci ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 ücret zammı ile sonuçlanınca iki bine yakın işçi iş bıraktı. Yüzde 30 zamdan aşağısını kabul etmediklerini söyleyen işçiler taleplerinin karşılanacağı yönünde yazılı teminat almadan acil durumlar dışında iş başı yapmayacaklarını söylüyor

BEDAŞ’ta iki bine yakın enerji işçisi sefalet ücretine karşı iş bıraktı

Özelleştirme sonrası Cengiz-Kolin ortaklığı tarafından işletilen BEDAŞ’ta iki bine yakın sayaç okuma, açma-kapama ve bakım-onarım işçisi, Yüksek Hakem Kurulu’na (YHK) götürülen toplu sözleşme süreci ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 ücret zammı ile sonuçlanınca iş bıraktı.

Yüzde 30 zamdan aşağısını kabul etmediklerini söyleyen işçiler “Hakkımızı alana kadar BEDAŞ işçileri patlama, yangın ve hastalık hariç işe çıkmayacak ve verilen işleri yapmayacaktır” diyor.

Taleplerinin karşılanacağı doğrultusunda yazılı bir teminat gelmedikçe iş başı yapmayacaklarını belirten işçiler, örgütlü oldukları TES-İŞ sendikasının sefalet ücreti dayatması karşısında etkili bir tutum almamasına da tepkili.

Özelleştirme ve sarı sendika enerji işçisini sefalete sürükledi

Süreci yakından izlediklerini belirten DİSK Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin de Emekciler.net ’a yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“BEDAŞ’ta yaşananları yıllardır ve çok yakından izliyoruz. Enerji Sen, BEDAŞ’ta doğmuş ve bu işyerinde pek çok direnişe imza atmış bir sendikadır çünkü.

BEDAŞ’ın da dahil olduğu elektrik dağıtım şirketleri özelleştirilmeden önce enerji işçilerinin standart ücreti şöyleydi: Asgari ücret + yüzde 60 + Asgari Geçim İndirimi + yol, yemek. Yani bugünün parasıyla çıplak maaşlarının 4500 TL’nin üstünde olması gerekirdi.”

Özelleştirmeler sonrası patronlar ve sarı sendikalar aracılığıyla enerji işçilerinin kazanımlarının adım adım aşındırıldığını belirten Keskin, şu anda BEDAŞ işçilerine 3500-4000 TL arası ücretler dayatıldığını belirtiyor.

“BEDAŞ işçileri iş bırakma eyleminde sonuna kadar haklılar. Bu kölelik sözleşmeleri kabul edilemez. İşçi enflasyonun altında ezdirilmiştir. Enerji işçilerinin talepleri karşılanmalı” diyen Keskin, bu mücadelede Enerji Sen olarak BEDAŞ işçilerinin yanında olduklarını söyledi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0