AnasayfaHaber

Batman’da İsa Üke’nin ölümüne sebep olan DEDAŞ, çiftçinin devlet teşvikine el koyuyor, kaçak taramasını zırhlı araçlarla yapıyor

Batman’da İsa Üke’nin ölümüne sebep olan DEDAŞ, çiftçinin devlet teşvikine el koyuyor, kaçak taramasını zırhlı araçlarla yapıyor

Batman'da elektriğin Dicle Elektrik tarafından kesilmesinin sonucu su pompaları çalışmadı. Susuz kalan Yeniçağlar köyünden İsa

Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu işyeri eylemlerindeydi: “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”
İkizdereliler Boğaziçi TV’ye konuk oldu: “Burası herkesin davası, siz de bizim yanımızda olursanız daha güçlü oluruz”
Gazeteci Erk Acarer evinde saldırıya uğradı

Batman’da elektriğin Dicle Elektrik tarafından kesilmesinin sonucu su pompaları çalışmadı. Susuz kalan Yeniçağlar köyünden İsa Kök adlı 16 yaşındaki bir çocuk evlerinde su olmadığı su kanalında yıkanmak zorunda kalınca gittiği kanalda boğularak yaşamını yitirdi. Dicle Elektrik Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atalay ise İrfan Aktan’la yaptığı röportajda çiftçinin devletten aldığı teşvikin eletkrik borcuna mahsuben el koyduklarını ve kaçak elektrik taramasını askeri personel ve zırhlı araçlarla yaptıklarını doğruladı. Elektrik kesintilerinde anormal bir durum görmeyen Atalay, borçların ödenmemesinden kaynaklı kesinti yapıldığını ifade ederek “Peki biz elektriği ne zaman keselim?” dedi

Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı Bekirhan beldesindeki Yeniçağlar (Zîlan) köyü ve Bacak (Bacaxê) mezrası ile Karpuzlu (Selîvê), Samanyolu (Kanîkê), Dövecik (Malê Gir), Parmakkapı (Hiskut), Taşlıdere (Holê) ve Eskice (Xoxê) köylerinde elektrik 20 gün önce Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) tarafından kesildi. Köylerin su ihtiyacı kuyulardan pompalarla çekilerek karşılandığı için aynı sürede sular da kesik.

Suların kesik olduğu köylerden Yeniçağlar’da İsa Üke(16), evlerinde su olmadığı su kanalında yıkanmak zorunda bırakıldı. Kanala giren Üke boğulma tehlikesi geçirdi. Aranan 112 ve AFAD ekiplerinin olay yerine gelmemesi sebebiyle köylülerin bireysel çabalarıyla hastaneye götürülen İsa Üke, yoğun bakım servisinde hayatta kalma mücadelesini kaybederek hayatını kaybettti.

DEDAŞ YKB Atalay: “Peki biz elektriği ne zaman keselim?”

İrfan Aktan bugün Gazete Duvar’da DEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atalay ile yaptığı röportajı yayımladı. Atalay, tarımsal sulama yapanların çok fazla elektrik tükettiğini belirterek tüketim bedellerinin ödenmediğini ve bu yüzden de elektrikleri kestiklerini ifade ediyor.

Çiftçinin devletten aldığı desteğe de el konuyor

Devletin çiftçiye verdiği tarım desteğine de bankaya yatar yatmaz el konduğunu ifade eden Atalay, bunun da borcuna mahsuben olduğunu ifade etti. Dicle Elektrik, daha önce aynı şekilde Diyarbakır’da da gündeme gelmişti. CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Diyarbakır’da bir elektrik terörü yaşandığını kaydederek Dicle Elektrik yüzünden insanların köylerini boşalttığını bildirmişti.

DİCLE ELEKTRİK’TEN DİYARBAKIRLILARA KÖYLERİ BOŞALTACAK YÜKSEKLİKTE CEZALAR

Kim öderse ödesin…

Batman’da yaşamını yitiren İsa Üke’nin ölümüne sebep olan elektrik kesintisinden kaynaklı yaşanan su kesintisine dair ise Atalay, evlerde bireyse kesintilerin yaşanmadığını ancak su kuyusu için kullanılan ortak elektriğin ödenmediğini ifade ediyor. Aktan’ın “Devlet neden bunu üstlenmiyor?” sorusuna Atalay, “Buna hiçbir şey söyleyemem, devlet elbette ki üstlenebilir, başka biri ödeyebilir.” şeklinde cevap veriyor.

Zırhlı araçlarla kaçak taraması

İrfan Aktan’ın kaçak elektrik kullanımları engellemeye dair girişimlerin askeri personel ve zırhlı araçla yapıldığına dair iddiaları sorduğu soruya Atalay, iddiaları doğrulayarak cevap verdi. Atalay’n ifadeleri şöyle:

Bazı yerlerde vatandaş kaçak elektrik tüketiyor, biz de ona yönelik tarama faaliyetleri yaptığımızda bize direnç gösteriyor, mukavemet gösteriyor. Çok ciddi bir şekilde personelimize zarar veriliyor bazı yerlerde. Onun için güvenlik desteği ile gidiliyor.

Batman milletvekili İpekyüz: “Daha kaç kişinin ölmesi lazım?”

Konuya ilişkin Batman HDP Milletvekili Necdet İpekyüz de açıklama yaptı. İpekyüz, elektrik kesintisinin halkın ana geçim kaynağı olan tarımı imkansız kılmasının yanı sıra tıbbi cihazlara bağlı hastaların, sıcaktan korunmak için klimaya muhtaç olan hastaların hayati tehlike yaşadığını, hijyen koşullarının ortadan kalktığınını ifade etti.

İsa Üke’nin ölümüne değinen İpekyüz, “Daha kaç kişinin ölmesi lazım?” dedi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0