AnasayfaHaber

Bakan Yanık’a Edirne Çocuk Hakları Derneği’nden istifa çağrısı

Bakan Yanık’a Edirne Çocuk Hakları Derneği’nden istifa çağrısı

Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Nebahat Çavuş, 23 Nisan’da makamında ağırladığı 10 yaşındaki çocuğa ‘Ramazan dolayısıyla’

İstanbul Sözleşmesi’ni savunan İranlı mülteciler serbest bırakıldı
Bolu’da devlet “gücünü” çocukları ağlatarak gösterdi: Kadınları engellemek için ne yapacaklarını şaşırdılar
İşkencedere Vadisi’nde yapılması planlanan taş ocağına tepkili yaşam savunucularına İstanbul’da polis engeli

Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Nebahat Çavuş, 23 Nisan’da makamında ağırladığı 10 yaşındaki çocuğa ‘Ramazan dolayısıyla’ bir şey ikram etmediğini söylemesi ve çocuğun koruma evinde kaldığını belirtmesine tepki gösterdi. Bakan Yanık’ın uymak ve uygulamak zorunda olduğu mevzuatı bilmediğini belirten Çavuş, Yanık’a istifa çağrısında bulundu

Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Nebahat Çavuş, 23 Nisan’da makamında ağırladığı 10 yaşındaki çocuğa ‘Ramazan dolayısıyla’ bir şey ikram etmediğini söylemesi ve çocuğun koruma evinde kaldığını belirtmesine tepki gösterdi. Bakan Yanık’ın uymak ve uygulamak zorunda olduğu mevzuatı bilmediğini belirten Çavuş, Yanık’a istifa çağrısında bulundu.

Çavuş, çocukların kendilerine armağan edilen bayramı, sokağa çıkma yasağı nedeniyle okullarda ve meydanlarda kutlayamadığını söyledi.

Gelenek haline gelen kamu yöneticilerinin 23 Nisan’da kısa bir süre sembolik olarak çocuklara makamlarını devretmesi uygulamasına devam edildiğini ifade eden Çavuş, bunlardan birinin de yeni atanan Aile ve sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık olduğunu dile getirdi.

Bakan Yanık’ın makamında konuk ettiği çocuğun devlet korumasında olduğunu belirterek Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinin ilkelerine aykırı hareket ettiğini aktaran Çavuş, şunları kaydetti:

Bakanın davranışı BM Çocuk hakları sözleşmesinin temel ilkeleri gibi halen yürürlükte olan Anayasanın ‘Özel hayatın Gizliliği’ hükmüne ve Kişisel verilerin Korunması Kanununa, Çocuk Koruma Kanunun uygulanmasına dair yönetmeliğin Gizlilik başlıklı 26. Maddesindeki ‘Çocuklara ilişkin koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarının alınması ile uygulanmasına ilişkin tüm süreçlerde çocuğun avukatı hariç olmak üzere çocuğun kimliği, adresi, fotoğrafları, yaşadığı travmalar gibi çocuğa ve yakınlarına ait her türlü bilgi ve bu bilgilerin yer aldığı rapor ve belgeler ile kayıtlar gizli tutulur. Yazışmalar gizlilik ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilir’ hükmüne aykırıdır.

Ailenin (Çocukların) korunmasıyla görevli bir bakanın Çocuk Bayramında konuk ettiği bir çocuğun kişisel bilgilerini tüm kamuoyu ile paylaşmasını hukuki mevzuata aykırı olduğu gibi vicdanları da rahatsız etmiştir.

Çavuş, Bakan Yanık’ın konuğu olan çocuğa Ramazan olduğu için çikolata ikram etmediğini, daha sonra beş arkadaşıyla birlikte ikramda bulunacağını söylemesinin koruma altındaki çocuklara oruç tutma konusunda baskı ve yönlendirme yapıldığı endişesini de akıllara getirdiğini ifade etti.

Bakan Yanık’a tepki gösterdi

Bakan’ın davranışlarına tepki gösteren Çavuş, şöyle devam etti:

Sayın Bakanın, Çocuğun kişisel bilgilerini ifşa etmesini, çocuğa çikolata ikram etmeme sebebini Ramazan nedeniyle adeta çocuğun dinsel yükümlülüğüne uygun hareket ediyormuş gibi açıklamasını, Corona salgınının zirvede olduğu bir dönemde kendisinin ve çocuğunun maske takmadan kamera karşısına geçmesini esefle karşılıyoruz.

Devlet yöneticilerini uygulamak zorunda oldukları sözleşmeler ve yürürlükteki ulusal mevzuata uymaya davet ederken çocukların hiçbir şekilde kamuoyu önünde propaganda aracı olarak kullanılmamasını istiyoruz.

Uymak ve uygulamak zorunda olduğu hukuki mevzuatı bilmeyen, mevzuatı bilmese bile 10 yaşında bir çocuğun duygularını, hassasiyetlerini anlayamayan bir bakanın uygulamada da başarılı olmayacağı düşüncesiyle istifa etmesi gerektiğine dair talebimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Kaynak: Edirne Yenigün Gazetesi

YORUMLAR

WORDPRESS: 0