AnasayfaHaber

Artı yönetimi: “Mutabakat sağlamak amacındayız”; DİSK Basın İş: “Çözümün koşulları belli”

Artı yönetimi: “Mutabakat sağlamak amacındayız”; DİSK Basın İş: “Çözümün koşulları belli”

“Artı Medya İcra Kurulu tarafından yapılan açıklamada ‘Hatasız olduğumuzu savunmuyoruz; elbette hatalarımız olmuştur’ ifadesin

Gazeteci Melis Alphan hakim karşısına çıktı: 6 yıl önce Newroz’dan bir fotoğraf paylaşmak suretiyle…
Faşizmin yasaklarından geri adım atarak kaçamazsınız: “1 Mayıs’ı 30 Nisan’da kutlayalım” önerileri valiliklerden dönüyor
TAYRAŞ şirketi iş cinayetinde yaşamını yitiren mühendisi suçladı

“Artı Medya İcra Kurulu tarafından yapılan açıklamada ‘Hatasız olduğumuzu savunmuyoruz; elbette hatalarımız olmuştur’ ifadesine yer veriliyor. Açık olarak ifade edilmese dahi, sorumluların hatalı olduğunun kabul edilmesi önemli bir adımdır” diyen DİSK Basın İş çözüm için üç şartın yerine getirilmesi gerektiğini belirtti

Artı TV / Artı Gerçek yönetiminin 4 Mart’ta DİSK Basın İş ile imzalanan protokolü yok sayarak işyeri temsilcisini işten çıkarması ve 50 gazeteciyi işsiz bırakacak bir karar alması üzerine gelişmeleri kamuoyuna duyuran sendika, işvereni bu karardan geri dönmeye kamuoyunu da dayanışma göstermeye çağırmıştı. Artı emekçilerinin çağrısı geniş yankı bulurken Artı TV’ye program yapan ve Artı Gerçek’e yazan çok sayıda isim de sorunun emekten yana çözümü sağlanana kadar katkılarını sürdürmeyeceklerini açıkladı.

Artı TV/Artı Gerçek İcra Kurulu dün (25 Mart) bir açıklama yayımlayarak, protokol çerçevesinde mutabakat sağlamak istediklerini duyurdu.

“Hatasız olduğumuzu savunmuyoruz; elbette hatalarımız olmuştur” diyen İcra Kurulu, ne var ki işten çıkarılanların haksız gerekçe ile çıkarılmadığını savundu.

Hak etmedikleri suçlamalara maruz kaldıklarını söyleyen İcra Kurulu, suçlamalara cevap yetiştirmeyi tercih etmediklerini belirterek “halen geçerli saydığımız protokol çerçevesinde sendikamızla mutabakat sağlamak, yönetimi eleştiren ve yaşanan süreçten rahatsızlık duyan arkadaşlarımızı bir kez daha dinlemek, temel noktalarda uzlaşıp işyeri barışını yeniden sağlayarak ortak mücadelemize devam etmek amacındayız” dedi.

DİSK Basın İş: “Hatanın kabulü önemli, çözümün koşulları belli”

Artı yönetiminin açıklamasının ardından bugün de DİSK Basın İş’ten bir açıklama geldi. İmzalandığında kamuoyunun takdirini toplayan ve Türkiye medyası için örnek teşkil eden protokolün geçerliliğini korumanın önemli olduğunu belirten DİSK Basın İş, sendikal müdahale ve sendikal mücadelenin kuruma zarar vermeyeceğini aksine adil bir çalışma ortamı ve emek verimliliği sağlayacağını vurguladı.

Çalışanların işten çıkarılması ya da ücretsiz izne çıkarılması gibi konularda daha önce bir dizi görüşme yapıldığını, çözüm sağlandığını düşündükleri bir anda da işyeri temsilcisinin işten çıkarılması ile karşı karşıya kaldıklarını belirten DİSK Basın İş, “İşten çıkarmalara gerekçe gösterilen ve kararın haksızlığına da delil olan görüşme ve yazışmaların tamamı elimizde mevcuttur” dedi.

Açıklamada Artı medyanın, protokol imzalanan şirketlerle arasındaki anlaşmayı feshetme kararının da sendika işyeri temsilcisinin işten çıkarılmasına itiraz edilmesi üzerine gündeme getirildiğine dikkat çekildi.

“Artı Medya İcra Kurulu tarafından yapılan açıklamada ‘Hatasız olduğumuzu savunmuyoruz; elbette hatalarımız olmuştur’ ifadesine yer veriliyor. Açık olarak ifade edilmese dahi, sorumluların hatalı olduğunun kabul edilmesi önemli bir adımdır” denilen açıklamada sorunun çözümü için şu üç şart sıralandı:

  • İşten çıkarıldıkları belirtilerek ücretsiz ve idari izne çıkartılan aralarında sendika temsilcisi Cenk Kolçak’ın da aralarında bulunduğu 5 kişiye işbaşı yaptırılması,
  • Protokolde yer aldığı gibi yaşanan sorunlarda, sendika temsilcileri ve sendika yönetimi ile görüşülerek karar alınması,
  • İki şirket ile sözleşmenin iptal edilmeyeceğinin net şekilde ifade edilmesi.

Artı TV / Artı Gerçek İcra Kurulu’nun açıklaması:

Türkiye basın tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşıyoruz. Medyanın neredeyse tamamı iktidar kontrolünde.

Bu ortamda ARTI TV/ARTI GERÇEK, kamu yararına çalışan, kâr amacı gütmeyen bir vakfın sahipliğinde kuruldu.

Barışı, demokrasiyi, emeği, ezilenleri, ötekileştirilenleri, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını savunmak için yola koyulduk.

ARTI çatısı altında bir araya gelmiş bir avuç fedakâr emekçi ile birlikte, yokluklarla ve baskılarla mücadele ederek, önemli yol kat ettiğimize inanıyoruz.

Neredeyse tüm medya sendikasızlaştırılmışken DİSK Basın-İş’le protokol imzalayan tek medya organıyız.

Sendika ile el ele, baskılara karşı mücadele vereceğimize, karşı saflarda birbirimizle uğraşıyor olmanın hüznünü yaşıyoruz.

Hatasız olduğumuzu savunmuyoruz; elbette hatalarımız olmuştur.

Ancak hiçbir arkadaşımızla haksız ve hukuksuz şekilde yollarımızı ayırmadığımızın bilinmesini istiyoruz.

Mazimizi bilenler, bize yönelik ağır suçlamaları asla hak etmediğimizi de bilir.

Yine de şu anda bu haksız suçlamalara cevap yetiştirmek yerine, halen geçerli saydığımız protokol çerçevesinde sendikamızla mutabakat sağlamak, yönetimi eleştiren ve yaşanan süreçten rahatsızlık duyan arkadaşlarımızı bir kez daha dinlemek, temel noktalarda uzlaşıp işyeri barışını yeniden sağlayarak ortak mücadelemize devam etmek amacındayız.

Sınırlı imkânlarla, çok güç koşullarda bağımsız yayıncılık yapmaya çalışan, pandemi nedeniyle daralan kaynaklarına rağmen çalışanların ücretlerini aksatmadan ödeyen ARTI TV/ARTI GERÇEK, meslek ilkelerine uyan, çalışma barışına özen gösteren çalışanlarıyla yoluna devam etme kararlılığındadır.

Yapıcı bir diyaloğun, çözümün anahtarı olduğu inancıyla tüm çalışanlarımızı, okurlarımızı ve izleyicilerimizi, bu zor dönemde dayanışma içinde birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

ARTI TV/ARTI GERÇEK İCRA KURULU

DİSK Basın İş’in açıklaması:

Artı TV ve Artı Gerçek medya kuruluşlarına hizmet üreten iki şirketle imzaladığımız protokolu kısa süre önce Türkiye’de tüm medya kuruluşlarına örnek olması dileğiyle duyurduk. Hukuksal zorunluluğu olmamasına karşın şirket yönetimlerinin masaya oturması ve ILO sözleşmeleri doğrultusunda protokol imzalaması, kamuoyunun da takdirini topladı.

Herkesin örnek gösterdiği ve altında da imzamız bulunan bir protokolun geçerliliğini korumak bizim için ayrıca önem taşımaktadır.

Bugüne kadar gazetecileri olduğu kadar her ortamda gazeteciliği de savunduk.  Artı TV ve Artı Gerçek yöneticileriyle; söz konusu şirketlerde çalışanların işten çıkartılması, ücretsiz izne çıkartılması gibi konularda baskı yapması nedeniyle daha önce de birkaç kez görüşme yaptık. Bu durumun sonlandırılmasını istedik. Anlaşma sağlandığını düşündüğümüz noktada bu kez işyeri temsilcimiz, işten çıkarıldığı belirtilerek pandemi önlemleri nedeniyle ücretsiz izne çıkarıldı. İşten çıkarmalara gerekçe gösterilen ve kararın haksızlığına da delil olan görüşme ve yazışmaların tamamı elimizde mevcuttur. Tepki göstermemizin ardından her iki şirket ile Artı medya arasında bulunan anlaşmanın iptal edileceği bilgisi verildi.

Artı TV ve Artı Gerçek onun için üretim yapan emekçilerin ürünüdür. Ona zarar vermek arkadaşlarımızın emeğini boşa saymaktır. Bu nedenle açıklamamızda sorunun kaynağı olarak gördüğümüz isimleri ifade ettik. Artı Medya İcra Kurulu tarafından yapılan açıklamada “Hatasız olduğumuzu savunmuyoruz; elbette hatalarımız olmuştur.” ifadesine yer veriliyor. Açık olarak ifade edilmese dahi, sorumluların hatalı olduğunun kabul edilmesi önemli bir adımdır.

Sendikal mücadele ve sendikal müdahale üretime zarar vermez, aksine çalışma ortamının adil olmasını ve emeğin verimliliğini sağlar. Sendikamızın herhangi bir muhalif yayın kurumuna düşmanlığı olmadığı açıktır ama hangi alanda olursa olsun sendikal mücadeleye karşı çıkmanın emek düşmanlığı olduğuna şüphe yoktur.

Herkesin beklentisi sorunun çözülmesi ve üyemiz olan olmayan emekçilerin oluşturduğu örnek yayıncılığın devam etmesidir.

Sorunun çözümü için;

  • İşten çıkarıldıkları belirtilerek ücretsiz ve idari izne çıkartılan aralarında sendika temsilcimiz Cenk Kolçak’ın da bulunduğu 5 kişiye işbaşı yaptırılması,

  • Protokolda yer aldığı gibi yaşanan sorunlarda, sendika temsilcileri ve sendika yönetimi ile görüşülerek karar alınması,

  • İki şirket ile sözleşmenin iptal edilmeyeceğinin net şekilde ifade edilmesini istiyoruz.

İlgili haber:

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0