AnasayfaHaber

Antalya Kadın Platformu’ndan 1 Temmuz eyleminde saldırıya uğrayan kadınlar için açıklama: “Tek bir kadının kirpiği yere düşmeyinceye kadar…”

Antalya Kadın Platformu’ndan 1 Temmuz eyleminde saldırıya uğrayan kadınlar için açıklama: “Tek bir kadının kirpiği yere düşmeyinceye kadar…”

Antalya Kadın Platformu, 1 Temmuz günü Türkiye'nin dört bir yanında düzenlenen İstanbul Sözleşmesi için yapacakları eylemde sa

Nazım Hikmet’in 1 Mayıs şiiri bestelendi: “Bugün ‘Mayıs Bir’, 1 Mayıs’ta İstanbul bizim olmuş gibidir!”
Kirpiğin Düşmesin Yere: “Kadınlardan kadınlara mor öyküler”
Mezopotamya Ajansı, Jinnews ve Kızıl Bayrak’a erişim engeli

Antalya Kadın Platformu, 1 Temmuz günü Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen İstanbul Sözleşmesi için yapacakları eylemde saldırıya uğrayan kadınlar için açıklama yaptı. Açıklamada, “Faillerin sırtını sıvazlayanlar, tecavüzcüleri aklamaya çalışanlar, istismarcıları kollayanlar, kadın katillerine indirim uygulayanlar, İstanbul Sözleşmesi’ne saldıranlar bilsinler ki ne mücadelemizden ne hayatlarımızdan ne de İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçeriz! Kadın arkadaşlarımıza saldıran failler gerekli cezayı alana kadar konunun takipçisi olacak, tek bir kadının kirpiği yere düşmeyinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz!” denildi

Antalya Kadın Platformu, 1 Temmuz günü Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen İstanbul Sözleşmesi için yaptıkları eylemde saldırıya uğrayan kadınlar için açıklama yaptı. Kadınlar Türkiye İşçi Partisi (TİP) Antalya İl Binasında bir araya geldi. Açıklama “Saldırılar bizi yıldıramaz, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!” yazılı pankartın önünde yapıldı. Basın açıklamasını Nehir Erdoğdu okudu.

Erdoğdu, “Bugün burada, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek imzasıyla bir gece yarısı yayımlanan kararla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine karşı, Sözleşme’nin sona erdiği 1 Temmuz günü yaptığımız yürüyüşte üç kadın arkadaşımızın Adem Yıldız ve Emre Can Yıldız isimli saldırganlar tarafından erkek şiddetine maruz kalmasına karşı toplanmış bulunuyoruz” diyerek olayın nasıl gerçekleştiğini anlattı:

1 Temmuz günü, Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı yüzlerce kadın toplanmış Kışlahan Meydanı’nda sloganlar atıyorduk. Sonrasında Attalos Meydanı’nda düzenleyeceğimiz basın açıklamasına katılmak üzere yürüyüşe geçtik. Trafik ışıklarından karşıya geçerken, Adem Yıldız isimli erkek, bir kadın arkadaşımızın üzerine aracını sürmeye kalktı. Verdiğimiz tepki üzerine saldırgan, aracından çıkarak üç kadın arkadaşımızı darp etti. Esnaf ve trafikteki diğer araç sürücüleri saldırgan Adem Yıldız’ı sakinleştirmeye çalışırken, şu anda burada çevremizi saran polisler ise sadece saldırıyı izlemekle yetindi!

“Polisleri ikna etmek zorunda kaldık”

Polislerin Emre Can Yıldız isimli erkeğin araçtan sopayla inene kadar saldırıya müdahale etmemesine dikkat çeken Erdoğdu, “Sonrasında ise saldırganların karakola götürülmeleri konusunda polisleri adeta ikna etmek zorunda kaldık. Karakolda maruz kaldığımız muamele yetmezmiş gibi, 3 kadın arkadaşımızın failler hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine, kadınlara saldıran Adem Yıldız, darp ettiği kadın arkadaşlarımızdan pişkince şikayetçi oldu!” dedi.

Açıklamanın devamında 1 Temmuz’da kadınların uğradığı saldırı ve sonrasında yaşananların kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesini amaçlayan, hukuki bağlayıcılığı bulunan ilk uluslararası belge niteliğindeki İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için ne kadar hayati önemde olduğunu bir kez daha hatırlattığı söylendi.

“Tek bir kadının kirpiği yere düşmeyinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz”

Açıklamanın sonunda İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini vurguladılar:

AKP’nin iktidara geldiği günden beri taciz, tecavüz, şiddet, çocuk istismarı, LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı söylemler ve hedef gösterme politikası, ayrımcılık ve kadın cinayetleri her geçen gün arttı. 2003’te öldürülen kadın sayısı 83 iken, 2020’de öldürülen kadın sayısı 300 oldu, 2021 yılının ilk 6 ayında ise 185 kadın katledildi.

Şiddetin, kadın katliamının, tecavüz ve tacizlerin artarak sürdüğü, kadına karşı tüm şiddet biçimlerinin sıradanlaştırıldığı; LGBTİ+’ların sistematik olarak hedef gösterilerek şiddete ve sistematik ayrımcılığa maruz bırakıldığı bir ortamda İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmak tüm bu suçlara zemin hazırlamak ve izin vermek demektir.

Faillerin sırtını sıvazlayanlar, tecavüzcüleri aklamaya çalışanlar, istismarcıları kollayanlar, kadın katillerine indirim uygulayanlar, İstanbul Sözleşmesi’ne saldıranlar bilsinler ki ne mücadelemizden ne hayatlarımızdan ne de İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçeriz!

Kadın arkadaşlarımıza saldıran failler gerekli cezayı alana kadar konunun takipçisi olacak, tek bir kadının kirpiği yere düşmeyinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz!

WhatsApp Image 2021 07 01 at 21.24.13 3

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0