AnasayfaHaber

Ankara’da Suruç anmasına polis saldırısı: 21 kişi gözaltında

Ankara’da Suruç anmasına polis saldırısı: 21 kişi gözaltında

Suruç Katliamı’nın 6. yıldönümünde Ankara Konur Sokak'tan anmanın yapılacağı Güvenpark'a yürümeye çalışan gençlik örgütlerine

Dördüncü Yargı Paketi’nin ilk 14 maddesi kabul edildi: Cinsel istismar suçu için “somut delil” aranacak
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 29 Nisan’da sokakta, 30 Nisan’da işyerlerinde eylemde olacak
“Yüz yüze eğitim sürüyor, öğretmenler ölüyor, aşı nerede?”

Suruç Katliamı’nın 6. yıldönümünde Ankara Konur Sokak’tan anmanın yapılacağı Güvenpark’a yürümeye çalışan gençlik örgütlerine polis saldırdı. Saldırının ardınan Güvenpark da polis ablukasına alındı. Konur Sokak’ta ve Güvenpark’ta toplamda21 kişi gözaltına alındı. Polis saldırısının ardından HDP Ankara İl Örgütü’nde yapılan basın toplantısı yapılarak eylem sonlandırıldı

Ankara’da gençlik örgütlerinin çağrısını yaptığı Suruç Katliamı’nın 6. yıldönümü anmasına polis saldırdı. Güvenpark’ta yapılacak anmaya katılmak için Konur Sokak’ta buluşarak yürüyüşe geçen gençlik örgütlerinin önünü kesen polis çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına alındı.

Ankara polisi, haber takibi yapan Emekciler.net muhabirini de darp ederek alandan uzaklaştırdı. Bu sırada Güvenpark da tamamen abluka altına alındı. Atatürk Bulvarı üzerinde Güvenpark tarafına geçişi bile kesen Ankara polisi Güvenpark’a kimseyi almadı.

Güvenpark’taki ablukada polis, üç kişiyi gözaltında aldı.

Gençlik örgütleri: “Adaleti mücadeleden, sokaktan, barikatlardan, hesaplaşmalardan bekliyoruz”

Polis saldırısının ardından gençlik örgütleri, HDP Ankara İl Örgütü’nde bir basın toplantısı yaptı. Gençlik örgütleri adına yapılan açıklamayı Şirvan Çelikkol okudu. Yapılan açıklamada Suruç Katliamı’nın gerçekleşmesinden bugüne adalet mücadelesinin devlet tarafından sürekli olarak engellendiğine vurgu yapılırken “Adaleti biz katledenlerin saraylarından, mahkemelerinden beklemiyoruz. Mücadeleden, sokaktan, barikatlardan, hesaplaşmalardan bekliyoruz” denildi.

Açıklamanın okunmasının ardından söz alan Zeynep Tan, Suruç Katliamı’nın 6. yıldönümü anma programının örgütlenme sürecinden bugünkü eyleme kadar devletin uyguladığı sistematik şiddeti anlattı. Dikmen Ahmet Arif Parkı’nda yapılan bildiri dağıtımı sırasında bildiri dağıtımını engellemeye çalışan polisin havaya ateş açmasından bugünkü saldırıya kadar yoğun bir şiddete maruz kaldıklarını aktaran Tan, “Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Basın toplantısının ardınan eylem sona erdi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0