AnasayfaHaber

AKP’nin salgın politikaları can almaya devam ediyor: Son 24 saatte 4 yurttaş yaşamına son verdi

AKP’nin salgın politikaları can almaya devam ediyor: Son 24 saatte 4 yurttaş yaşamına son verdi

Tedbirsiz "tam kapanma" can almaya başladı. Son 24 saat içerisinde ülkenin çeşitli yerlerinden

Arhavi ve Fındıklı sel altında: “Doğayla oynamayacaksınız!”
Mithat Sancar: “AYM’nin bu temelsiz iddianameyi reddetmesini bekliyoruz”
Suruç Katliamı’nın 72. ayında Kadıköy’de oturma eylemi: “Kalplerimiz adalet için atsın”

Tedbirsiz “tam kapanma” can almaya başladı. Son 24 saat içerisinde ülkenin çeşitli yerlerinden “geçinemiyoruz” diyen 2’si esnaf 4 kişi yaşamlarına son verdi

AKP’nin salgın politikaları can almaya devam ediyor: Son 24 saatte 4 yurttaş yaşamına son verdi

Kontrolsüz salgın yönetimi can almaya devam ediyor. Son 24 saat içerisinde 2’si salgın tedbirleri gerekçesiyle dükkanlarını açamayan esnaflar olmak üzere 4 kişi yaşamlarına son verdi. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen haberlere göre, İzmir, Mersin ve Antakya’da yaşayan 4 yurttaş salgınla gelen ekonomik yük sebebiyle hayatlarını kaybetti.

“Artık dayanacak gücüm kalmadı”

Geçtiğimiz günlerde de İzmir Karabağlar’da kahvehane işleten 59 yaşındaki Nuri Çengeloğlu intihar etmiş, geride “Artık dayanacak gücüm kalmadı” notunu bırakmıştı. Ölümlere kısa süre içinde yenileri eklendi. İzmir’de yine bir kahvehane esnafı olan 50 yaşındaki Erdal Şenözpak, kapalı olan iş yerinde yaşamına son verdi. Pandemi sürecinde biriken iş yeri kirası ve banka borçlarının yüküne daha fazla dayanamayan 10 yıllık esnaf Şenözpak, iki çocuk babasıydı.

Aynı gün içerisinde bir kötü haber de Mersin’in Mut ilçesinden geldi. Kiraladığı dükkan da 10 yıldır esnaflık yapan 48 yaşındaki Murat Gümüş evin de hayatına son verdi. Kokoreç satarak geçimini sağlayan, ekonomik baskıya daha fazla dayanamayan Gümüş 1 çocuk babasıydı. Hayatını kaybetmeden önce “Ben ölünce mezara mı geleceksiniz? Kaç gündür siftah etmeden dükkan kapatıyorum” dedi.

Salgın değil, ekonomik kriz öldürüyor

Antakya’nın Fatih Caddesi’nde 25 yaşındaki genç Mehmet Gökhan Kaya, 8 katlı apartmanın çatısına çıktı. Çevredekilerin tüm ikna çabalarına rağmen hayatına son verdi. Bir diğer ölüm haberi de Diyarbakır’dan geldi. Diyarbakır Kayapınar’da yaşayan 22 yaşındaki Şeyhmus Turfan ekonomik sorunlara dayanamayarak yaşamına son verdi.

Salgın sürecinde kötü ekonomi yönetiminde ilk 3’deyiz

IMF’nin açıkladığı rapora göre salgın sürecinde ekonomi yönetiminde en kötü ilk 3 ülkenin arasındayız. Hazırlanan raporun esas aldığı konu ise halka yapılan mali desteğin boyutu oldu. Bu rapora göre Türkiye, ülkelerin milli gelirine oranla halkına en az destek veren ülkeler grubunda yer alıyor. Türkiye, Meksika ve Arnavutluk’la birlikte halkına en az destek veren 3 ülkeden biri.

DİSK-AR’ın istatistiki verilere dayanarak hazırladığı rapor ise şu şekilde:

  • Türkiye, Covid-19 ile mücadeleye (sağlık harcamaları dahil) milli gelirinin sadece yüzde 1,1’i düzeyinde nakit desteği ayırıyor.
  • Türkiye’nin dünyada yapılan toplam nakit harcama ve destekler içindeki payı binde bir.
  • Toplam ekonomik destekler içinde vatandaşa dönük harcama ve desteklerin en düşük olduğu ülke Türkiye

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0