AnasayfaHaber

Akçay Sulak Alanı ranta açılırken: Tanıtım videosunda CHP’li Gürsel Tekin yer alıyor, etkinlikte sanatçılar boy gösterecek

Akçay Sulak Alanı ranta açılırken: Tanıtım videosunda CHP’li Gürsel Tekin yer alıyor, etkinlikte sanatçılar boy gösterecek

Akçay Sulak Alanı, Engin Gayrimenkul tarafından villa amaçlı pazarlanıyor. Şirketin temel atma töreni gerçekleştireceği progra

AYM Cizre bodrumlarına ilişkin yapılan başvuruyu reddetti
Torba yasadan yeni içki kısıtlaması çıktı
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 73. gününde

Akçay Sulak Alanı, Engin Gayrimenkul tarafından villa amaçlı pazarlanıyor. Şirketin temel atma töreni gerçekleştireceği programda Tolga Sağ, Özcan Türe, Ercan Papur gibi sanatçıların yer alacağı duyuruldu. Proje satış ve tanıtım videolarında ise CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin yer alıyor. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği yaptığı açıklamayla projeye tepki gösterdi

Yüzlerce canlı türüne ev sahipliği yapan Kuzey Ege bölgesinin son sulak alan ekosistemlerinden biri olan Akçay Sulak Alanı’nın bir kısmı, bir yılı aşkın süredir Balıkesir Büyükşehir Belediyesi (BBB) tarafından moloz ve atık dere dip çamurları ile doldurulurken, şimdi de alanın bir kısmı Engin Gayrimenkul tarafından villa amaçlı pazarlanıyor.

Şirketin sosyal medyada verdiği ilanda 11 Temmuz Pazar günü, saat 16.00’da temel atma töreni gerçekleştirileceği ve programda Tolga Sağ, Özcan Türe, Ercan Papur gibi sanatçıların yer alacağı duyuruldu.

temel atma

CHP’li Tekin tanıtım videosunda

“Akçay Enginkent” olarak pazarlanan proje kapsamında 200 adet 300 metrekarelik villa arazisi yer aldığı belirtiliyor ve araziler en az 300 bin TL’ye pazarlanıyor. Proje satış ve tanıtım videosunda CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in de yer alması dikkat çekiyor.

“Engin Gayrimenkul & Arsa Ofisi” adlı Facebook sayfasında paylaşılan 9 dakika 22 saniyelik videoda 05.07’den itibaren söz alan CHP’li Tekin, “Engin kardeşim öyle güzel anlattı ki yani param olsaydı körfezdeki bütün arsasını kapatabilirdim” diyor. Bunun üzerine sunucunun “Ama bir tane alırsınız herhalde” demesine ise CHP’li Tekin “Kesinlikle” yanıtını veriyor ve ekliyor:

İnsanoğlu iki şeyle yaşıyor: Bir hava, bir de su. Havanız, suyunuz temiz değilse nasıl beslenirseniz beslenin, nasıl kendinize bakarsanız bakın anlamı yok. Körfezin öyle bir özelliği var. Gerçekten kutluyorum. Ve bugüne kadar bütün siciline de baktım, bu piyasada tertemiz bir sicilin olduğu için çok rahatlıkla bunları satarsın, hiçbir sıkıntın olmaz.

enginkent gursel tekin

Sınır tanımamazlık

Söz konusu proje ile ilgili parsellerin bulunduğu alan Türkiye’nin taraf olduğu RAMSAR Sözleşmesi, Çevre Kanunu, Kara Avcılığı Kanunu ve Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’ne göre “sulak alan” özelliklerini taşıyor.

Alan ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Sulak Alan Sulak Alan Envanter Sistemi SAYBİS’te de kayıtlı olan 148 hektar büyüklüğündeki “Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı” sınırları içerisinde yer alıyor.

Sözleşmeye aykırı

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada “Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı’nın önemli bir kısmı Sulak Alan Yönetmeliğine ve Ramsar Sözleşmesine aykırı bir şekilde 2017 yılında yapılan çevre düzeni plan değişikliği ile Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Sera (Süs Bitkileri ve Çiçekçilik) Organize Sanayi Bölgesine tahsis edilmiş ve bir kısmı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Rezerv Konut Alanı amacıyla Hazineden alınmışken şimdi de miktarı tam olarak bilinmemekle birlikte en az 60 bin metrekarelik bir kısmı daha imara açılmaktadır” dedi.

Açıklamada, Edremit Belediye Başkanlığı’na da şu sorular yöneltildi:

 • Parsel No’larını tam olarak bilemediğimiz Akçay Enginkent Projesi 1/100.000’lik Balıkesir-Çanakkale Çevre Düzeni Planı’na uygun mudur?
 • Bu parseller Çevre Düzeni Planında “Doğal Karakteri Korunacak Alan” olarak gösterilen alanda yer almakta mıdır?
 • Proje, bölgenin 1/1.000’lik, 1/5. 000’lik imar planlarına uygun mudur?
 • Temeli atılacağı söylenilen söz konusu projenin onaylı projeleri ve inşaat ruhsatı var mıdır? Belediyeniz tarafından herhangi bir izne konu olmuş mudur?

Dernek ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Koruma Genel Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne seslendiklerini belirterek şunları sordu:

 • Bin bir türlü canlıya ev sahipliği yapan, Türkiye’deki su kuşlarının yüzde 30’undan fazlasını barındıran Akçay Sazlığı ve Sulak Alanını ne zaman koruyacaksınız?
 • İklim krizi ile kuraklıkla kavrulmakta olduğumuz şu günlerde sulak alanların yok olmasına daha ne kadar seyirci kalacaksınız?
 • Envanterde yer alan söz konusu alanı ne zaman “Mahalli/Ulusal Sulak Alan” olarak tescil edeceksiniz?
  Söz konusu alanı ne zaman doğal sit alanı-kesin korunması gerekli hassas alan olarakilan edeceksiniz?

Şirkete ve CHP’li Tekin’e çağrı

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Engin Gayrimenkul’e, parsel sahiplerine, Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Gürsel Tekin’e de ayrı ayrı çağrıda bulunarak sözlerini sonlandırdı:

Engin Gayrimenkul’e çağrıda bulunuyoruz:

 • Sulak alanda inşaat yapmaktan ve insanların yaşamını riske atmaktan acilen vazgeçin.
 • Temel atma törenini acilen iptal edin.

Parsel sahiplerine sesleniyoruz:

 • Sulak alanlardan arsa, bina almayın.
 • Kendi canınızla ve başka canlıların canı ile oynamayın.
 • Parselinizin sulak alan tabiat parkı olarak değerlendirilmesine olanak sağlayın.

Edremit Cumhuriyet Başsavcılığına çağrıda bulunuyoruz:

 • Temeli atılacak binalar için inşaat ruhsatı gibi yasal yükümlülükler yerine getirilmiş midir? Görev ihmali var mıdır? Gerekli soruşturmayı yapar mısınız?

Sn. Gürsel Tekin’e sesleniyoruz:

 • Sn. Tekin, siz reklamını yaptığınız arsaların sulak alan ekosisteminde yer aldığını ve yapılan işlemlerin yasalara aykırı olduğunu biliyor muydunuz?
 • Lütfen arsaların yerine gelip bakar mısınız? Orada yaşayan su kuşlarının sesini dinler misiniz?
 • Söz konusu alanın sulak alan olarak kalması ve korunması için partiniz ve kişisel olarak biz yaşam savunucularına destek verir misiniz?

tabela

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0