AnasayfaHaber

Adana gençliğinin “Suruç için adalet herkes için adalet” eylemine polis saldırısı: Gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

Adana gençliğinin “Suruç için adalet herkes için adalet” eylemine polis saldırısı: Gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

Adana gençliği, İnönü Parkı'nda bir araya gelerek yaptığı basın açıklamasının sonrasında Düş Yolcuları Parkı'na (Heykelli Park

Yıllardır beklenen camiye saldırı görüntüleri nihayet yayımlandı
Ankara’da 1 Mayıs: Üniversiteliler renklerini kuşanıp sokağa çıktı
İki ay önce yasaklanan polietilen ithalatı, sermayenin baskısıyla yeniden serbest

Adana gençliği, İnönü Parkı’nda bir araya gelerek yaptığı basın açıklamasının sonrasında Düş Yolcuları Parkı’na (Heykelli Parkı) yürüyüş düzenlemek istedi. Yürüyüşü engelleyen polis, çembere aldığı gençlere saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar geç saatlerde Yüreğir Devlet Hastanesi’ndeki sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldı

Adana gençliğinin çağrısıyla dün (18 Temmuz) saat 18.00’de İnönü Parkı’nda bir araya gelenler “Yitirdiklerimizin düşleri ve kanları yerde kalmayacak” yazılı pankart taşıdı. Gençler adına açıklama yapan Canser Dayanır, şunlara değindi:

Biliyoruz ki bugün Suruç katliamı bu coğrafyanın ilk katliamı ve adaletsizliği değildir. İşte bu sebeple bugün Suruç için Adalet demek, coğrafyadaki adaletsizliklerin her biri için “Adalet” demektir. Ailesi devlet tarafından katledilen Emine Şenyaşar’ın “katiller yargılansın” çağrısıdır, Gülistan Doku’nun kaybedilmesinin üzerindeki örtünün kaldırılması, Yeldana ve Nadira’yı katleden erkeklerden hesap sorulması, Deniz Poyrazı katleden AKP-MHP ittifakının yargılanması, Cumartesi Anneleri’nin sesinin duyulmasıdır. Suruç’un kavgası, budur. Adalet kavgasıdır. Suruç katliamı ile devrimcilere dönük gerçekleştirilen bu saldırı, bugün yeşeren direnişlerde sesini buluyor. Coğrafyamızdaki halkların mücadelesini büyütmeyi hedefleyerek , Suruç’ta kaybettiğimiz yoldaşlarımızın yolundayız.

Boğaziçi direnişiyle cüreti kuşanarak, kadınların öfkesi ile sesimizi sokaklara taşıyarak, işçilerin hakları ve onurları için mücadeleleriyle direnen bütün mücadele alanlarında 33’lerin sesini taşıyoruz. Yitirdiklerimizin düşleri ve kavgaları yarım kalmayacak! Adalet için sokağa çıktığımız her gün iktidara bir darbe daha vurarak onu yıkacağız.

adana gencliginin suruc icin adalet herkes icin adalet eylemine polis saldirisi gozaltina alinanlar serbest birakildi

Yapılan açıklamanın ardından gençler, İnönü Parkı’ndan Düş Yolcuları Parkı’na (Heykelli Parkı) yürüyüş düzenleyerek karanfil bırakmak istedi. Yürüyüşü engelleyen polis, çembere aldığı gençlere saldırdı.

Saldırıya uğrayanlar “Polis defol bu sokaklar bizim”, “AKP’den hesabı gençler soracak” ve “Faşist devlet yıkacağız elbet” sloganlarını attı. Darp edilerek gözaltına alınan çok sayıda kişi Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Darp edilerek gözaltına alınanlar gözaltı aracına bindirildikten sonra çevredekiler polis tarafından uzaklaştırılmaya çalışıldı.

Üniversiteliler gözaltı aracında vücutlarındaki morlukları da gösterdi.

 

Üniversiteliler geç saatte Yüreğir Devlet Hastanesi’ndeki sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldı.

Üniversitelilerin kollarındaki morlukların belirginleştiği öğrenildi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0