AnasayfaHaber

Adana Barosu’nun yaptığı CMK düzenlemesiyle kadına yönelik şiddet dosyaları kayıt altına alınacak

Adana Barosu’nun yaptığı CMK düzenlemesiyle kadına yönelik şiddet dosyaları kayıt altına alınacak

Adana Barosu ve Toplumsal Cinsiyet ve Hukuk Çalışmaları Grubu (TOCH) yaptıkları ortak çalışma

Geldiği gibi gitti: Melih Bulu kayyumluk görevinden alındı
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 71. gününde
Maden tehdidi altındaki Malatya köylerinde ağaç dikme etkinlikleri: “Ormanıma, doğama dokunma!”

Adana Barosu ve Toplumsal Cinsiyet ve Hukuk Çalışmaları Grubu (TOCH) yaptıkları ortak çalışma ile kadına yönelik şiddetin kaydının tutulması, veri haline getirilmesi amacıyla CMK avukat atama sisteminde bir değişikliğe gitti. Yapılan düzenleme Adana Barosu’nun sitesinde aktarıldı

Adana Barosu’nun yaptığı CMK düzenlemesiyle kadına yönelik şiddet dosyaları kayıt altına alınacak

Adana Barosu ve Toplumsal Cinsiyet ve Hukuk Çalışmaları Grubu (TOCH) yaptıkları ortak çalışma ile kadına yönelik şiddetin kaydının tutulması, veri haline getirilmesi amacıyla CMK avukat atama sisteminde bir değişikliğe gitti. Yapılan düzenleme Adana Barosu’nun sitesinde aktarıldı.

CMK atama sistemine feminist müdahale

Yapılan değişiklikle tüm baroların CMK avukat atama sisteminde bulunan “kasten öldürme” suçunun “kasten adam öldürme” suçu şeklindeki yanlışlığına son verildi. Kasten öldürme/kasten öldürmeye teşebbüs/kasten yaralama dosyalarında artık maktul ve mağdurların cinsiyet bilgisi ve mağdurun faille olan yakınlık derecesi verileri sistemde kaydedilecek. Aynı düzenlemede kadınların meşru müdafaa hakkı kapsamında değerlendirilebilecek dosya taraması yapmaya elverişli kasten öldürme/kasten öldürmeye teşebbüs/kasten yaralama suçlarında sanık cinsiyet bilgisine de yer verilmiştir.

Göçmen/sığınmacı dosyalarının verileri ayrıca kaydedilecek

Ayrıca avukat atanan kişinin TC vatandaşı, gönüllü olarak ülkeye yerleşen göçmen veya ülkesinden kaçmak zorunda kalan göçmen/sığınmacı olup olmadığının verisi de sistemde kaydedilecek.

Cezasız bırakılmalar da kayda geçecek

Cinsel saldırı ve çocuğun cinsel istismarı suçlarında takipsizlik kararı verilmesi durumlarında görevlendirilen avukatların bu bilgiyi sisteme girmesi sağlanacak ve bu yolla cezasız bırakılan cinsel saldırı ve çocuğun cinsel istismarı dosyalarının takibi de kolaylaşacak.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0