AnasayfaHaber

AB ve ABD’den COVID-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet hakkının gevşetilmesi talebine destek

AB ve ABD’den COVID-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet hakkının gevşetilmesi talebine destek

Güney Afrika ve Hindistan'ın COVID-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet hakkının gevşetilmesi

Toplumsal Hukuk, Boğaziçi Direnişi sürecinde Ankara’da yaşanan hak ihlallerini raporladı
Şeriat virüsü: Ramazan’da lokantaya gidene dokunuyor, camiye gidene dokunmuyor
Son 24 saatte 42 bin 551 kişinin COVID-19 testi pozitif çıktı, 193 kişi vefat etti

Güney Afrika ve Hindistan’ın COVID-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet hakkının gevşetilmesi ile ilgili talebine ABD’den destek geldi. Biden yönetimi, diğer ülkelerin de koronavirüsüne karşı geliştirilen aşıların muadillerini üretebilmesi için, fikri mülkiyet hakkının gevşetilmesine destek verdiğini açıkladı

AB ve ABD’den COVID-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet hakkının gevşetilmesi talebine destek

Dünya Ticaret Örgütü’ne üye ülkelerin temsilcileri, Güney Afrika ve Hindistan’ın konuyla ilgili önerisini değerlendirmek üzere toplanmıştı.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Başkan Biden’ın Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, koronavirüsü aşılarında fikri mülkiyet hakkının gevşetilmesi için yapılan öneriye destek verdiklerini açıklamasından kısa bir süre sonra ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai de yazılı bir açıklama yaptı.

“Olağanüstü koşullar olağanüstü önlem gerektiriyor”

Katherine Tai, “Bu küresel bir sağlık krizi. koronavirüsü pandemisinin getirdiği olağanüstü koşullar olağanüstü önlemler gerektiriyor” dedi.

ABD’li yetkili, Biden yönetiminin fikri mülkiyet haklarına güçlü destek verdiği ancak pandeminin sona erdirilmesi adına koronavirüsü aşılarında fikri mülkiyet hakkının geçici olarak gevşetilmesine destek verdiklerini belirtti.

“Dünya Ticaret Örgütü’nün görüşmeleri zaman alacak”

Katherine Tai, ABD’nin Dünya Ticaret Örgütü bünyesinde konuyla ilgili müzakerelere katılacağını belirtti ancak bu görüşmelerin zaman alabileceğini söyledi.

Dünya Ticaret Örgütü’nün bir konuyla ilgili karar alması için bütün üyelerin fikir birliğinde olması gerekiyor.

Dünya Ticaret Örgütü’nün fikri mülkiyet hakkına ilişkin komisyonu bu ay içinde aşı patenti konusunu ele alacak; 8-9 Haziran’da da resmi toplantının yapılması bekleniyor.

Dünya Ticaret Örgütü toplantısından ne karar çıkacak?

Dünya Ticaret Örgütü’ne üye 164 üye devletin temsilcileri Cenevre’de iki gündür devam eden toplantıda, Güney Afrika ve Hindistan’ın Ekim ayında gündeme getirdiği öneriyi görüşüyor.

İki ülke, koronavirüsüne karşı aşı geliştiren ilaç firmalarının aşılar üzerindeki patent hakkını geçici olarak kaldırmasını ve bu sayede ülkelerin aşıların muadillerini üretmelerine olanak sağlanmasını teklif etmişti.

Öneriye destek verenler bu adımın gelişmekte olan ülkelerin aşı üretimini hızlandıracağını savunuyor. Ancak ilaç firmaları ise aşılarda fikri mülkiyet hakkının gevşetilmesinin sağlık teknolojisinde yeni buluşlara zarar vereceği görüşünde.

AB’den destek açıklaması

ABD’nin Covid-19 aşılarının fikri mülkiyet ve ticaret haklarının kaldırılması yönündeki adımına Avrupa Birliği’nden (AB) destek geldi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen , AB’nin ABD’nin önerisini görüşmeye istekli olduğunu söyledi.

Von der Leyen “AB, krizi etkili ve pragmatik bir şekilde ele alan her türlü öneriye açık. Bu nedenle, ABD’nin teklifinin bu hedefe ulaşmaya nasıl yardım edeciğini tartışmaya hazırız” dedi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0