AnasayfaHaber

8 Mart’ta polisten keyfi bayrak ve pankart yasağı: Adana Kadın Platformu suç duyurusunda bulundu

8 Mart’ta polisten keyfi bayrak ve pankart yasağı: Adana Kadın Platformu suç duyurusunda bulundu

Adana Kadın Platformu, 8 Mart mitingine gökkuşağı bayrakları ve Boğaziçi direnişine ilişkin hiçbir materyalin alınmadığını bel

1 Mayıs 1977’de katledilenler Kazancı Yokuşu’nda anılıyor
Sevtap Akdağ: “Sosyalistlere düşen görev, 1 Mayıs’ta halkın öfkesinin üzerindeki örtüyü kaldırıp atmaktır”
İstanbul Çekmeköy’de 493 dönüm orman alanı imara açılıyor

Adana Kadın Platformu, 8 Mart mitingine gökkuşağı bayrakları ve Boğaziçi direnişine ilişkin hiçbir materyalin alınmadığını belirterek duruma ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı

Adana Kadın Platformu, 8 Mart mitinginde gökkuşağı bayraklarının alana alınmasının engellenmesi ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Platform konu ile ilgili basın toplantısı yaptı. Yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Dünya kadınlarının eşitsizliğe karşı mücadele günü olan 8 Mart, tüm Dünya’da ve ülkemizde muhtelif etkinliklerle kutlanmaktadır. Bizler de her 8 Mart’ta bir araya gelerek eşitlik ve özgürlük taleplerimizi haykırmaktayız.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Adana Kadın Platformu içinden görev alan 7 kişilik düzenleme kurulumuzla, 01.03.2021 tarihinde Adana Valiliğine başvuruda bulunarak bir miting düzenleyeceğimizi bildirmiştik.

04.03.2021 tarihinde, Adana Emniyeti Güvenlik Şube Müdürlüğünce telefonla aranarak görüşmeye davet edildik. Bu görüşme sırasında, mitingimize olur verildiği ancak toplanma sırasında LGBTİQ+ ve Boğaziçi eylemlerinin temsilini içeren pankart, bayrak, slogan, kıyafet ve türevi hiçbir materyale izin verilmeyeceği tarafımıza söylendi. “Düzenleme komitesiyle bu içerikte bir konuşma yapılması için hiçbir yasal dayanağın bulunmadığını, Emniyet Müdürlüğünün herhangi bir toplanmanın içeriğini belirleme ve buna ilişkin bir kısıtlama getirme yetkisinin olmadığını ve bunun ancak toplananların özgür iradelerine bağlı olduğunu, suç unsuru içerecek herhangi bir olay yaşanması durumunda yasalar çerçevesinde adli işlem yapılabileceğini” toplantıda bulunan emniyet görevlilerine ilettik. Ancak “müzakere etmiyoruz, yalnızca bildirimde bulunuyoruz” şeklinde bir cevap aldık. Bu duruma ilişkin yazılı bir bildirim ise talep etmemize rağmen yapılmadı.

Alana alınmayan materyaller sıralandı

Platform, alana alınmayan flama, afiş ve pankartların içeriklerini şöyle sıraladı:

 • Patriarkaya karşı isyandayız. Özgürlüğümüz için alanlardayız. Kadın Emeği Kolektifi [imzalı] – Söz konusu pankart kenarında küçük bir gökkuşağı resmi olduğu gerekçesiyle alana alınmamıştır.
 • Rektöre, patrona, kocaya itaat etmiyoruz. Kadın Emeği Kolektifi [imzalı]
 • Susmuyoruz, korkmuyoruz, aşağı bakmıyoruz dövizi
 • Gökkuşağı renklerinde flamalar
 • Homofobik Eğitim öldürür. KESK Adana Kadın Meclisi [İmzalı]
 • Alışın gitmiyoruz (Gökkuşağı renklerini içerdiği gerekçesiyle alana alınmamıştır.)
 • Alışın buradayız (Gökkuşağı renklerini içerdiği gerekçesiyle alana alınmamıştır.)
 • Gecelerde gündüzlerde, feminist isyan her yerde (Gökkuşağı renklerini içerdiği gerekçesiyle alana alınmamıştır.)
 • Çoraplarındaki renkler yüzünden alana alınmayan bir kişi
 • Üzerinde “#transcandır” yazan çanta
 • Şilan’a özgürlük (Tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin resmi)
 • Ne kedisiz Ne Şilansız (Tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin resmi)

“Alana alınmayan materyallerimizle ilgili olarak Adana Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk”

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye ilişkin açıklama yapan İletişim Başkanlığı’nca “Başlangıçta kadın haklarının güçlendirilmesini teşvik etmeyi amaçlayan sözleşmenin, Türkiye’nin toplumsal ve ailevi değerleriyle bağdaşmayan eşcinselliği normalleştirmeye çalışan bir kesim tarafından manipüle edildiği” değerlendirmesinin yapılmış olduğunu belirten Adana Kadın Platformu şunları söyledi:

İşte bu homofobik değerlendirme ile 8 Mart mitingimizde bize yaşatılanlar aynı zihniyetin ürünüdür. Bizler bu yasakları, dayatmaları kabul etmediğimizi mitingimizin öncesinde ve miting esnasında da dile getirdik. Alana alınmayan materyallerimizle ilgili olarak Adana Cumhuriyet Başsavcılığına bir suç duyurusunda bulunduk.

“Gökkuşağının renklerini asla karartamayacaksınız!”

Platform, açıklamanın sonunda şunları söyledi:

Mitingimizde yapılan bu uygulama ile Emniyet Müdürlüğü ve tüm emniyet görevlileri, temel hak ve özgürlüklerimizi haksız ve ölçüsüz olarak kısıtlamış, kamu güçlerini ve görevlerini ayrımcılık yaparak kötüye kullanmışlardır. Bizler bu şekilde hukuka aykırı davranışları ile temel hak ve özgürlüklerimizi elimizden almaya çalışanlarla yargı önünde de hesaplaşacağız.

Devlet eliyle yok sayılmaya, hedef gösterilmeye çalışılan “Alışın, buradayız, her yerdeyiz!” demekten bir an olsun vazgeçmeyenler olarak bir kez daha haykırıyoruz:

Gökkuşağının renklerini asla karartamayacaksınız! Hayatlarımızı birlikte savunmak, özgürlüğümüzü birlikte kazanmak için bir aradayız, buradayız, kararlıyız. Tıpkı 8 Mart’ta olduğu gibi gökkuşağının tüm renkleriyle Adana’da olmaya devam edeceğiz. Gökkuşağı her yerde!

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0