AnasayfaHaber

486. F Oturması: 95 yaşındaki hasta mahpus Duran Razmik serbest bırakılsın

486. F Oturması İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nde "95 yaşındaki hasta mahpus Duran Raz

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası: “Kod-29 işçi düşmanlığı, çıplak arama insanlık suçudur!”
Anayasa Mahkemesi’nden isim değişikliği reddedilen trans başvurucu hakkında hak ihlali kararı
218 bilim insanından Meltem Kayıran için çağrı

486. F Oturması İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde “95 yaşındaki hasta mahpus Duran Razmik serbest bırakılsın” talebiyle gerçekleşti. Açıklamayı İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri okudu

486. F Oturması: 95 yaşındaki hasta mahpus Duran Razmik serbest bırakılsın

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) F Oturmaları devam ediyor. 486. F Oturması, 95 yaşındaki hasta mahpus Duran Razmik’in serbest bırakılması talebiyle gerçekleşti. Açıklamayı İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri okudu. Açıklamada hapishanede yaşanan hak ihlallerinin gündemdeki yerinin korunduğu belirtilirken hasta mahpusların tedavilerinin engellenmesi ile ceza infazı sağlık ve yaşam hakkı başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklere ağır bir tehdit haline gelmesine değinildi. Hastaneye sevklerin ve tedavilerin keyfi olarak engellendiği belirtildiği açıklamada Duran Razmik’in öyküsü anlatıldı:

2014 yılından bu yana tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren ve felç yanında kalp hastalığı, diyabet, tiroid, astım, el ve ayaklarda uyuşma gibi sağlık sorunları da bulunan 95 yaşındaki Duran Razmik, ihtiyaçlarını tek başına karşılayacak durumda olmamasına rağmen, halen Maltepe L Tipi Hapishanesinde tutulmaktadır.

2 çocuğu ve eşini trafik kazasında kaybetmesinin ardından geçirdiği felç nedeni ile tekerlekli sandalyeye mecbur kalan ve 2 bakıcısının yardımı ile yaşamını sürdüren  Duran Razmik, evine  gasp ve hırsızlık için giren bir kişiyi vurması nedeni ile 2014 yılında tutuklanmış, önce Silivri sonra Metris R Tipi Hapishanesi’nde tutulmuştur. Yaşının ileri  olması, sağlık durumu ve tek başına ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olması nedeniyle 2020 yılında imza atmak şartı ile serbest bırakılmıştır. Duran Razmik 6 Mayıs 2021 tarihinde infaz ertelemesi ile ilgili rapor almak için Adli Tıp Kurumu’na gitmiş, işlemlerin uzaması nedeniyle o gün imzaya yetişemediği için tekrar tutuklanarak Maltepe Hapishanesi’ne gönderilmiştir.

Derneğimize başvuruda bulunan Razmik ile görüşen  gönüllü avukatımız; tek başına ihtiyaçlarını karşılayamayan Razmik’in, yanında kalan koğuş arkadaşlarının yardımı ile yaşamakta olduğunu ve revire dahi çıkarılmadığı yönünde şikayeti olduğunu  belirtmiştir.

Açıklama, “İnsan hakları savunucuları olarak;  Duran Razmik ve tüm hasta, yaşlı ve engelli mahpusların, sağlık ve yaşam haklarının korunması çerçevesinde serbest bırakılmalarını istiyor, yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz” ifadeleri ile sona erdi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0