AnasayfaHaber

475. F Oturması: Ağır hasta mahpus Devrim Ayık serbest bırakılsın

475. F Oturması: Ağır hasta mahpus Devrim Ayık serbest bırakılsın

475. F Oturması İnsan Hakları Derneği'nde 1 Mayıs'ta gerçekleştirildi. Canlı yayında yapılan açıklamada ağır hasta mahpus Devr

Ankara polisinin liseli genci ajanlaştırma girişimine karşı TİP’ten açıklama: “Adı yolsuzluklarla, kayıp silahlarla ve mafya ile anılan İçişleri Bakanı’nın elemanları gençliğe musallat oluyor”
Önlemler alınmıyor, öğretmenler COVID-19’a yenik düşüyor
Üniversite Öğrencileri’nden 1 Mayıs değerlendirmesi: “Kampüsten sokağa biz kazanacağız”

475. F Oturması İnsan Hakları Derneği’nde 1 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Canlı yayında yapılan açıklamada ağır hasta mahpus Devrim Ayık’ın serbest bırakılması çağrısı yer aldı

475. F Oturması İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) 1 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Canlı yayında yapılan açıklamada ağır hasta mahpus Devrim Ayık’ın serbest bırakılması çağrısı yer aldı.

İnsan Hakları Derneği raporlarındaki verilerine göre; 2021 yılının ilk üç ayında,  ikisi ağır kronik hastalık, 4’ü Covid 19, 6’sı intihar, 1’i şüpheli ölüm olmak üzere 13 mahpus hapishanelerde yaşamını yitirdi. Son güncellenen listeye göre ise; hapishanelerde 590’ı ölüm sınırında olmak üzere 1564 ağır hasta mahpus bulunmakta.

Açıklamada Ayık’ın durumuna geçmeden önce, “Keyfi uygulamalar ve hak gaspları ile İmralı ve tüm hapishanelerde ağırlaştırılan tecride karşı, 26 Kasım’da başlayan açlık grevleri; yetkililerin hukuka aykırı uygulamalarda diretmesi nedeniyle halen  devam etmekte, bu durum mahpusların sağlık ve yaşam hakkına ağır tehdit oluşturmaktadır” denildi.

Ağır hasta mahpus Devrim Ayık serbest bırakılsın

Halen Eskişehir H Tipi Hapishanesinde tutulan ağır hasta mahpus Devrim Ayık; Antalya L Tipi Hapishanesi’nde tutulurken, yaşadığı ağır Crohn hastalığının tedavisi hapishane koşullarında sağlanamadığından, tedavisi yapılabilsin diye, 2019 yılı Aralık ayında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı, ancak henüz tedavisi devam ederken, Ocak 2021’de tekrar tutuklanarak Edirne F Tipi Hapishanesine götürüldü.

Cronh hastalığı nedeniyle iki kez ameliyat geçiren ve bağırsaklarının bir bölümü çıkarılan Devrim Ayık, ailesinin yaşadığı Antalya’ya sevk talebine cevap olarak Eskişehir’e gönderildi. 15 Nisan tarihinde Eskişehir H Tipi hapishanesinden ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde; yeniden tutuklandıktan sonra götürüldüğü Edirne ve Eskişehir hapishanelerinde hastalığının hızla ağırlaştığını, Eskişehir’e ilk getirildiğinde, rutubetli ve böceklerle dolu bir karantina koğuşunda tutulduğunu ve sevk sırasında yolda su dahi verilmediğini, 2 Nisan 2021 tarihinde yapılan kolonoskopiden sonra, doktoru tarafından; hastalığın daha da ağırlaştığı, acilen tedavi ve uygun beslenmenin sağlanması gerektiği söylenmiş olmasına rağmen, hapishane idaresinin adım atmadığını, bu nedenle sağlığının ve yaşamının tehdit altında olduğunu belirtti.

İHD Hapishane Komisyo’nun Ayık’ın annesiyle yaptığı görüşmede annesi, Ayık’ın karantina koğuşundan normal koğuşa götürüldüğünü, ancak henüz tedavisinin başlatılmadığını, buna gerekçe olarak raporlarının Edirne F Tipi hapishanesinden henüz gelmemesinin gösterildiğini, tedavisine başlanmaması nedeniyle sağlığının giderek kötüleştiğini belirtmiş;  avukatı ile birlikte süreci hızlandırmaya çalıştıklarını ancak Devrim’in hapishanede kalmasının  yaşamını risk altına soktuğunu, mahkemesi devam etmekte olduğundan tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesi ve tedavisinin dışarıda sürdürülmesi ile yaşama tutunabileceğini söyleyerek, serbest bırakılması için duyarlılık ve destek çağrısında bulundu.

Açıklama, “İnsan hakları savunucuları olarak; Covid 19 bulaş riski de göz önüne alınarak, Devrim Ayık ve başta ağır hasta mahpuslar olmak üzere tüm yaşlı, engelli, çocuk ve çocuklu kadın mahpusların serbest bırakılarak sağlık ve yaşam haklarının korunması için;  kamuoyunu duyarlı olmaya, yetkilileri göreve çağırıyoruz” ifadeleriyle son buldu.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0