AnasayfaHaber

19 Nisan haftasında 14 eğitim emekçisi COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

19 Nisan haftasında 14 eğitim emekçisi COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) haftalık COVID-19 raporunu yayımladı. Rapora

Bakanlık COVID-19 tedavi algoritmasından çıkarmıştı: Klorokin ilacı Meclis gündeminde
Kadınlar Adana, Antalya ve Didim’de İstanbul Sözleşmesi için eylemdeydi
Bingöl’de uzman çavuş, çocuğunu kovaladığı için kendisine tepki gösteren kadına saldırdı

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) haftalık COVID-19 raporunu yayımladı. Rapora göre 14’ü 19 Nisan haftasında olmak üzere 5 Mart’tan bu yana toplam 45 eğitim emekçisi yaşamını yitirdi

19 Nisan haftasında 14 eğitim emekçisi COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) haftalık COVID-19 raporunu yayımladı. Rapora göre 14’ü 19 Nisan haftasında olmak üzere 5 Mart’tan bu yana toplam 45 eğitim emekçisi yaşamını yitirdi.

Açıklamada, “Gerçek rakamın bu sayının çok üstünde olduğuna dair haberler olmasına rağmen, MEB’den bu konu hakkında herhangi bir açıklama yapılmamakta ve sorumluluktan kaçılmaktadır” ifadeleri yer aldı.

egitim sen rapor 1

Öğrencisi derse girmeyen öğretmenin ücreti kesilecek

Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencisi derse girmeyen öğretmenlerin ücretlerinde kesinti yapılacağı kararına da tepki gösterdi.

Her gün aşı olmadan yüz yüze eğitimin yükünü kaldırmaya çalışan öğretmen arkadaşlarımızın vefat haberlerini alırken, bu kadar ağır bir tabloyla karşı karşıya olmamız yetmezmiş gibi, MEB, öğretmenlerin ek ders ücretlerini tartışma konusu yapmaktan çekinmemektedir. Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi için internet alt yapısı sunmayan, bilgisayar ve tablet dağıtımı yapmayan MEB, çocukların uzaktan eğitime erişememesi ve çeşitli nedenlerle derse girmemesinin faturasını öğretmenlere, ders ücretini ödemeyerek kesmek istemektedir. MEB’in bu salgını fırsata çeviren tüccar anlayışını kınıyoruz.

“Liselerde sınav yapma ısrarı, çok daha ağır tablolara yol açacak”

Önlemler alınmadan yüz yüze eğitime geçmenin ağır sonuçlar doğuracağına da dikkat çeken Eğitim-Sen açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Nitekim bu hafta bizlere ulaşan vakalarda yüz yüze eğitimin devam ettiği sınıfları incelediğimizde anaokullarında 9 pozitif, ortaokullarda 38 pozitif-8 temaslı, liselerde 47 pozitif-3 temaslı öğretmenimiz vardır. Öğrenci vakalarını incelediğimizde ortaokullarda 37 pozitif-28 temaslı, liselerde 95 pozitif-73 temaslı öğrencimiz söz konusudur. Aşılama süreci tamamlanmadan hiçbir kademede yüz yüze eğitim devam etmemeli, sınavlar da bir an önce iptal edilmelidir.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0