AnasayfaHaber

16. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başladı: “Hangi Kadraja Sığar?”

Pandemi nedeniyle bu yıl da çevrimiçi olarak düzenlenen 16. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin açılış gecesi ve “El Ciel

Migros depo işçileri eylem yaptı, patron Tuncay Özilhan mahallesine özel “eylem yasağı” kararı aldırdı
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 130. gününde
“Köyümdeki kız çocuklarının kaderini değiştireceğim” diyen Merve Akpınar okuluna alınmadı: MEB ve imam hatipliler rahatsızmış

Pandemi nedeniyle bu yıl da çevrimiçi olarak düzenlenen 16. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin açılış gecesi ve “El Cielo Es Nuestro Techo” (Sınırımız Gökyüzü) filmi, festivalin YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlandı

“Hangi Kadraja Sığar?” sloganıyla düzenlenen 16. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin (İFF) açılış gecesi, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde festivalin YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlandı.

Volkan Yosunlu’nun sunuculuğunu üstlendiği “açılış gecesi”, ülkenin dört bir yanından 1 Mayıs görüntülerinin yer aldığı videonun gösterimiyle başladı.

Her yıl Japonya’da, Türkiye’de gösterime girmeyen bir filmi seçen ve Japoncadan Türkçeye çevirerek İFF’ye yollayan festival emekçilerinden İnan Öner, festival komitesi adına yaptığı konuşmada “Burada bizlerle birlikte olan bütün izleyicilerimize teşekkür ediyoruz” dedi. Öner’in konuşmasının ardından Türkiye’nin dört bir yanından festival emekçileri “Hangi Kadraja Sığar?” diye sordu.

Gecede ayrıca, İsveç İşçi Filmleri Festivali’nin düzenleme komitesi üyeleri,  San Francisco İşçi Filmleri Festivali’nden Steve Zeltzer, DC İşçi Filmleri Festivali’nden Chris Garlock, Londra İşçi Filmleri Festivali’nden Melanie Lindauer, New York “İşçileri Birleşin” (Workers Union) Festivali’nden Andrew Tilson, Reel Work May Day İşçi Filmleri Festivali’nden Jeffrey Smedberg ve LAN Bask İşçi Filmleri Festivali’nden Itxaso Diaz’ın İFF için yolladığı video mesajlar gösterildi.

Oyuncu Taner Rumeli pandemi sürecinde set emekçilerinin zor çalışma koşullarına ilişkin konuşurken, bu yılki emek plaketi makyöz ve saç tasarımcısı Mehtap Satılmış’a verildi.

DİSK’e bağlı Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası üyesi işçilerin oluşturduğu Ankara Üniversitesi Hastaneleri İşçi Korosu’nun seslendirdiği 1 Mayıs şarkısı ile TTB Merkez Konseyi’nin açılış gecesi için yolladığı video mesaj gösterildi.

Baldur Grevi’nden işyeri temsilcisi Erkan Kaya ve Systemair HSK direnişçilerinden Funda Tıraş da İFF’nin açılış gecesine katılarak direnişlerle ilgili bilgiler verdiler.

İstanbul Sözleşmesi için süren mücadeleyi Kadın Savunması’ndan Çağla Akdere anlatırken, DİSK Basın-İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş ve Artı TV’den Dilek Dindar Türkiye’de basın özgürlüğü mücadelesi, sendikal örgütlenme ve Artı TV/Artı Gerçek’le yapılan toplu sözleşme sürecine ilişkin konuştu.

Anchorus Çoksesli Korosu Omar, Ezhel ve Boğaziçi Caz Korosu da şarkılarıyla açılış gecesinde yer aldı.

Yönetmen Carlos Cazurro’nun yolladığı video mesajın gösterilmesinin ardından, İspanya’daki bir sahilde hepsi kadınlardan oluşan yerel kabuklu deniz hayvanı çiftçilerinin işlerini kaybetmemek için verdiği mücadeleyi anlatan “El Cielo Es Nuestro Techo” (Sınırımız Gökyüzü) festivalin açılış filmi olarak gösterildi.

İFF programı

Festival kapsamındaki film gösterimi ve söyleşiler yine YouTube üzerinden canlı olarak izlenebilecek, izleyiciler yönetmenlere sorular sorabilecek. Gösterimler, 9 Mayıs 2021’e kadar devam edecek.

Gün gün filmlerin gösterim programı için tıklayınız!

Festival broşürü için tıklayınız!

Festivalde gösterilecek filmler hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız! (Filmler sadece birer kez ve belirtilen saatlerde gösterilecektir.)

İFF’yi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz:

facebook.com/iscifilmlerifestivali

twitter.com/iscifilmfest

instagram.com/iscifilmleri

İFF’nin YouTube kanalına abone olmayı unutmayın: https://www.youtube.com/c/işçifilmlerifestivali

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0