AnasayfaManşetBilinmesi Gerekenler

Sendikaya üye Olmak, Sendikaya Nasıl Üye olunur?

Sendikaya üye Olmak, Sendikaya Nasıl Üye olunur?

Ülkemizde maalesef emekçilerin sadece yüzde 14'ü sendikalı, maalesef diyorum çünkü bu sayı çok yetersiz. (Türkiye'de İşçilerin sadece yüzde 14'ü sendi

Kod 29 nedir? Kod 29 ile işten çıkarma
Enflasyon nedir?
İş Kazasında İşçinin Hakları Nelerdir? is kazası geçiren işçinin hakları

Ülkemizde maalesef emekçilerin sadece yüzde 14’ü sendikalı, maalesef diyorum çünkü bu sayı çok yetersiz. (Türkiye’de İşçilerin sadece yüzde 14’ü sendikalı)

Çünkü Sendikalaşmak çok önemli, sendikaların amacı çalışana daha iyi bir çalışma ortamı, sosyal haklar, güvenceli iş, ücretlerinin zamanında ödenmesi gibi çalışanı koruyacak çalışmalar yapmaktır.

Her çalışanın sendikalı olması o çalışanın daha iyi şartlarda çalışması demektir.

Sendikaya Neden Üye olunur

Sendikaya üye olmanın başlıca nedenleri.

  • Daha iyi çalışma koşulları, yaşanabilir ücret ve sosyal haklar, iş güvencesi ve güvenceli bir iş için, çalışma hayatı ve geleceğiyle ilgili söz sahibi olabilmek için,
  • Ulusal gelirden ve ulusal gelir artışından hakkı olan payı almak için,
  • Ücretlerin zamanında ödenmesi için,
  • İşyerinde demokrasi için,
  • Sağlık ve güvenlik için,
  • İşverenlerin insafına göre çalışmamak için,
  • İnsanca çalışmak, insanca yaşamak için sendikaya üye olunmalıdır.

Üyelik için Hangi Sendika Tercih edilmeli.

Türkiye’de faaliyet gösteren yüzlerce sendika bulunmaktadır. Sendikaya üye olmak için Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa göre 20 işkolu vardır. Sigorta sistemine kaydedildiğinizde çalıştığınız işyerine göre bu işkollarından birine kaydedilmiş olursunuz ve ancak  çalıştığınız iş kolundaki sendikalara üye olabilirsiniz.

Çalıştınız iş kolundaki sendikaya üye olurken dikkat edilmesi gereken husus sendikanın İşçiler, hak ve çıkarlarını savunacak bir sendikamı ona bakılmalı.

İş kolları yönetmeliğine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/12/20121219-8.htm

Sendikaya Nasıl Üye Olunur?

Günümüzde Sendikalara Üye olmak kolaylaştı artık. e devlet şifrenizle turkiye.gov.tr ye giriş yaparak aile ve sosyal politikalar Bakanlığı menüsünü altında İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri linkine tıklayarak üyesi olmak istediğiniz sendikaya seçip üye olabilirsiniz.

Yada direk aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

https://www.turkiye.gov.tr/csgb-isci-sendikalari-uyelik-islemleri

Edevlet şifreniz yoksa en yakın ptt şubesine gidip alabilirsiniz. E devlet şifreniz kapalı zarf halinde size teslim edilecektir.

Sendikaya Üye Olunduğunda Ücretten Kesinti Olur Mu?

Çalışılan işyerinde toplu iş sözleşmesi imzalayıncaya kadar işçinin ücretinde herhangi bir kesinti olmaz. Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa göre toplu iş sözleşmesi imzalanmış işyerinde yetkili işçi sendikasının işverene yazılı başvurusu üzerine, işçinin ücretinden bir günlük çıplak tutarı kesilir ve ilgili sendikaya ödenir.

Toplu İş Sözleşmesi (TİS) Nedir ve Nasıl İmzalanır?

Toplu iş sözleşmesi, işveren ile işçinin üyesi olduğu sendikaca imzalanan, işçinin çalışma koşullarını, ücret, izin ve diğer sosyal haklarını düzenleyen bir anlaşma metnidir. Bu metin ancak yetkili sendika tarafından imzalanabilir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0